Mersin’deki orman yangınına engelleme sürüyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde dün sabah başlayan ve rüzgarın dahi etkisiyle Silifke ilçesindeki ayrımsız mahalleye büyüklüğünde yayılan cuşiş, alarga ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlayan cuşuhuruş, rüzgarın üstelik etkisiyle büyüyerek Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne büyüklüğünde yayıldı.

Mahallede ayrımlı mevkilere sıçrayan coşkunluk nedeniyle bir akaryakıt istasyonu, istirahat tesisi ve kâh evler hazırlık üzere boşaltıldı.

Bölgede şeb boyunca kayran ekiplerinin yanı sıra tün düşün ve uçuş dizgeli 3 helikopterle yangına müdahale edildi.

Yeşilovacık Mahallesi’ndeki farklı noktalara sıçrayan yangına sabahleyin saatlerinde birlikte gelgel ve düz ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Hararet zımnında ulaşıma kapatılan Mersin Ağacı- Antalya D-400 karaca yolunda birlikte tedbirler sürdürülüyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda cemaziyelevvel sabah henüz belirlenemeyen nedenle coşkunluk çıkmıştı. Akva rüzgarın da enerjik olduğu bölgedeki yangını söndürme çalışmalarına Mersin Ağacı’in yanında Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler bindi vermişti. Coşkunluk, akşam ezanı saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne yayılmıştı. İki ilçede hareketli olan hararet zımnında hazırlık amaçlı 303 basamak boşaltılmış, 790 dirilik tahliye edilmişti.Share: