Mersin’deki orman yangınlarına müdahale sürüyor

Sazak’in Gülnar ilçesine sadık Karadere mevkiinde evvel sabah saatlerinde başlayan daha bilahare Silifke ilçesine kapalı Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde engelleme sürüyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar ve Silifke ilçesinde sâdır orman yangınına müdahale ikinci gününde üstelik sürüyor. Geçkin akşam saatlerinde cuşuhuruş nedeniyle Mersin- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 sevimli tahliye edilmişti. Yangına, tün düşünüm ve uçuş sistemli 3 helikopter ve karadan ekiplerle engelleme etmişti.

Bugün sabah saatlerinde Mersin Valiliği orman yangını zımnında arızi kendisine trafiğe kapatılan Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın deli dolu olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler bile söndürme çalışmalarına destek veriyor. Çalışmalara meydan ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, uyanık ve vatandaşlar da destek veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi güvenlik için kesildi.

Şu anda dahi 850 personel arazözler, hareket makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, 20 civarında TOMA da yangına destek veriyor.

Büyükeceli’dahi 450 vatandaş tahliye edildi. Antrparantez tekrar Silifke Hırmanlı’üstelik 20 ev ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü boşaltma edildi Öğün üzerinde gene bir tatil tesisi boşaltma edildi. Dedeler Mahallesi’nin de 20 konutluk ayrımsız Acarlı mezrasında 50 yurttaş boşaltma edildi. Toplamda dahi 790 vatandaş tahliye edildi. Hane yerine dahi 185 bölük, 118 bile gine tatil köyündeki hane olmak üzere 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: