Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası beslenmeye özen

Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası beslenmeye dikkat

Uzmanından uyarı: “İnternetten duyduğunuz şekilde tagaddi şekli yapmayın”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’de Memorial Dicle Hastanesinde görevli Diyet Uzmanı Şilan Alyamaç, Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası beslenme konusu karşı yetişkin önerilerde bulundu.

Memorial Dicle Hastanesinde vazifeli diyet uzmanı Şilan Alyamaç, obezite cerrahisinden sonradan ehlivukuf eşliğinde beslenmeye dikkat edildiği takdirde veca ve krampların oluşmayacağı uyarısını yaptı.

Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası tagaddi konusunun daha yaygınlaşmış nitelik olmadığını tamlayan Alyamaç, “Ama tıpkı kefaret kadar güncel ve hoşgörülü olacak benzeri bahis olacaktır ilerleyen süreçte. Ki gelişen yüzyıl ile gelişigüzel bu süreç bizim hayatımıza tamamen girecektir. Metabolik ve bariatrik cerrahi işlemi endoskopik veya cerrahi işler ile yapılıyor. Bu süreçte beslenme bizim ana faktörümüzdür. Cerrahi sonrasındaki 6 maaş süreçte diyetisyenimiz ile sürekli görüşmeliyiz. Çünkü diyetisyenin rolü burada siftinlik haddinden fazla büyüktür. Bu zaman süresince beslenmemize ilgi edersek küçük veca veya kasınç olmaz” dedi.

Cerrahi işlemden sonraki süreç üzerine bilgilendirmede kâin Alyamaç, “Cerrahi işlemden çıktıktan bilahare bire bir müddet narkozun geçmesini bekliyoruz. O süreçte tamamen bulutsuz ve slayt bire bir sıvı beslenmesine geçmeliyiz. Dediğimiz kabil bu süreçte yeniden tıpkı şekilde kafeinli besinler tüketmemeliyiz. Çekirdekli ve kabuklu meyvelerin suları da haram oluyor. Bu meyvelerin sularını soldurmak istersek bile suyunu inceltmiş ve süzmüş olmamız gerekiyor. Süt, ayran, kefir ve nebat çayları üzere hazır para besinler tüketebiliriz. Henüz sonrasında az buçuk daha normale revan sıvı beslenmemiz oluyor. Bu süreçte normal çorbalarımız ve protein takviyesi alabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Cerrahi işlemden ahir ilerleyici süreçte 1 öğünün kısaca 1 saat içerisinde tüketilmesi gerektiğine değinen Alyamaç, “Anne geçmemizde müşkülat çektiğimiz püre diyeti, tamamen sıvıdan kopup hafif dinsiz besinlere geçtiğimiz süreçtir. Bu zamana tamamen doktor ve diyetisyeniniz eşliğinde geçmelisiniz. Protein takviyesine ise yumurtayı beyazından başlayıp püre haline getirebiliriz. Muhakkak katmerli pişmiş olmasın ve sarısından ayırın. Deri grubuna gelirsek, baklagillerden yana şansımızı kullanabiliriz. Ama baklagiller doğal gaz yapacağı üzere kramp ve ağrıya sebebiyet verebilir. Kere standardımızda 3 anne öğün ve 3 aleniyet el şeklinde düşünürsek bire bir bardağı geçmeyecek porsiyonlar olacaktır. Bu porsiyonları oldukça yavaş yavaş 1 kaşık 10 zaman arayla tüketmemiz gerekiyor. 1 öğünü tüketirken tahminî 1 saatimizi harcamalıyız” ifadelerine saha verdi.

Son adına Alyamaç, internetten ve içtimai medyadan mahsus tagaddi şeklinin önerilmediğini ve bu durumun riziko oluşturabileceğine dikkat çekti.

Share: