Meteoroloji uyardı: Erdemli flama salıya büyüklüğünde sürecek

Hava Bilgisi 4. Toprak Müdürü Mehmet Güzel Gültekin, Basra çetin tazyik merkezinin Güneydoğu’dan yurda girişi yaparak, kuzeyli rüzgarlarla bölgede etkili olduğunu bildirdi.

Kuzeyden sağ rüzgarların fön etkisi yaptığını tamlayan Gültekin, “Sonunda kenar kesimlerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 5-6 mertebe konusunda bundan sonra. 35 aşama olan ortalama sıcaklığımız 41 derecelere büyüklüğünde ulaştı. Bugünden itibaren Basra ağırbaşlı tazyik sistemi etkisini kaybetmeye başlayacak. adım adım geriye çekiliyor, rüzgarlar kuzeyden güneye akıllıcasına dönüyor” açıklamasını yaptı.

Buğulanmış albeni bitmeme edecek

Gültekin, denizden serin gelgel ve nem taşınımının hafta süresince süreceğini, böylecene kenar kesimlerde sıcaklıkların sezon normallerine çekilmesini beklediklerini söyledi.

Erdemli sıcaklar sürecek

Antalya’nın çöz kesimleri ile Isparta ve Burdur’üstelik birlikte bugünden itibaren sıcaklığın mevsim normallerinin üzerine çıkacağını kaydeden Gültekin, şöyle konuştu:

İç kesimlerde sıcaklıkların 5-6 etap mevsim normallerinin konusunda çıkmasını, nem oranının ise yüzde 10’lar seviyesinde seyretmesini bekliyoruz. Orman varlığımızın şişman bölümü çöz kesimlerde. Onun üzere çok henüz dikkatli ve müdebbir olmalıyız.

Antalya, Isparta, Burdur’üstelik flama artacak

Gültekin, Antalya’nın bağırsak kesimleri ile Isparta ve Burdur’birlikte 32 civarında olan sıcaklıkların hafta sonuna akla yatkın 38 derecelere çıkmasını aritmetik ettiklerini bildirdi.

Vabeste değilse hariç çıkmayın

Saat 11.00-16.00 aralığında devir ışınlarının yalçın geldiğini ve bu saatlerde vabeste kalmadıkça dışarıya çıkılmaması gerektiğini tabir eden Gültekin, hariç geçmek zorunda kalanlara güncek ve pergola kullanmalarını tavsiye mektubu etti.

Gültekin, iç kesimlerdeki erdemli sıcaklığın salı gününe kadar süreceğini dile getirdi.

Antalya amacıyla efdal şule uyarısı verildi

 

Meteoroloji’den yağmur ve sıcak albeni uyarısı

 

Sıcak hava dalgası geliyor: Kavrulacağız

 

Sıkıntılı genelinde yalım artıyor

 

DSÖ Avrupa Direktörü: Sıcak havalar kıyametle alakadar

 

DSÖ: Sıcaklar İspanya ve Portekiz’de bin 700 can aldı

 

Share: