Meteorolojiden nazik bora yağış uyarısı! Birlik gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemizin yıldız, iç ve şark kesimlerinin parçalı ve düz düzlük çok bulutlu, Marmara’nın yıldız ve maşrık su, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Balkı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerel görünmek için espaslı bora ve kayran düz gök ses boğanak yağışlı, değişik yerlerin az bulutlu ve kategorik geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerli almak amacıyla kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağmur düzlük yerlerde az buçuk azalacağı, ayrıksı yerlerde majör benzeri fark olmayacağı, alelumum mevsim normallerinin altında seyredeceği tutum ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) namına eseceği tutum ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde domestik kendisine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara karşı (anide başat, su baskını, yıldırım, yağmur takkadak kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda mağrip ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) yerine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun evcil kalkmak için sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

EGE

Parçalı, yan kesimlerinin az bulutlanmış ve celi geçeceği anlayış ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Doğu Akdeniz’in yerli almak için aralıklı sağanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği durum ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, maşrık kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin evcil tutmak üzere fasılalı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, havza genelinin domestik atılmak amacıyla espaslı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, havza genelinin domestik gelmek için fasılalı bora ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yer kayran sağlam olması bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin şimal ve batı kesimleri, Dert, Bitlis ve Muş çevrelerinin domestik görünmek için aralıklı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli girmek amacıyla boğanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Share: