MHP Iğdır Saylav Karadağ: “Öğretmenlerimizin tayin sorununun çözülmesini lüzumlu görüyoruz”

MHP Iğdır Saylav Yaşar Karadağ, “Ücretli öğretmenlik eden ve nasıp muntazır tam öğretmenlerimizin, tayin sorununun kademeli kendisine çözülmesini, bu konunun dava olmaktan çıkarılmasını muktezi görüyoruz” dedi.

Türkiye Balaban Kavim Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Milli Terbiye Bakanlığının 2023 Bütçe görüşmelerinde MHP Gurubu adına Iğdır Milletvekili ve Milli Terbiye, Firez Cahillik ve Spor Komisyonu üyesi olan Yaşar Karadağ tıpkısı istişare gerçekleştirdi. Karadağ, ücretli öğretmenler karışma tayin muntazır kamu öğretmenlerin kademeli yerine atamalarının yapılarak bu sorunun dava olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi. Milletin gelişimindeki mihenk taşının elbet eğitim olduğunu söyleyen Karadağ, bu nedenle ekol öncesi eğitimden başlayarak, seçkin kademede sağlam tıpkısı eğitim bilimi politikası oluşturmanın mecburi olduğunu vurguladı. Son yıllarda yetişek alanında, ekol öncesinden mesleki eğitime, asıl eğitimden efdal öğretime kadar bire bir çokça alanda atılımlar yapıldığının altını çizen Karadağ, bu çerçevede okullaşma oranlarında alçak artışların yaşandığını belirtti.

“Problemsiz sarıklı, sorunsuz eğitim bilimi, huzurlu sarıklı, huzurlu öğrenci ve eş demektir”

Okul öncesi terbiye konusundaki gelişmelerin cevvaliyet kazanması, mesleksel eğitime sunulan önemin artması, 5 gözyaşı grubu çocukların zorunlu eğitim çerçevesine alınacak olması, köy okullarının eğitime açılması gibi çalışmaların kayda değer olduğunu rapor eden Karadağ, geleceğe umutla bakılmasında fayda olduğunu hatırlattı. Bilcümle bu gelişmelerin beraberinde Vekâlet bünyesinde çözülmeyi bekleyen ayrımsız takım sorunların hala bitmeme ettiğini hatırlatan Karadağ, şöyle devam etti:

“Eğitimin anne amacı; bireyin kendine ve topluma müfit arkaç getirilmesi ve problem nakız yeteneğinin kazandırılmasıdır. Bu sürecin rehberi bile pekâlâ öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz eğitim sisteminin yeryüzü asıl öğesidir. Problemsiz hoca, sorunsuz yetişek, rahat sarıklı, rahat öğrenci ve sülale demektir. Umumi Başkanımızın bile dediği gibi, ‘Aklı kalemden, kalemi ahlaktan, ahlakı ilimden, ilmi imandan ayrı kullanmak, ayrı kabul etmek imkansızdır’. Öğretmenler tıpkı milletin ufkunu aydınlatan meşalelerdir. Bizim inancımızda alimin ölümü, alemin ölümü gibidir” ifadelerini kullandı.

“Bu konunun dava olmaktan çıkarılmasını lazım görüyoruz”

Muallimlik Meslek Kanunu’nu (ÖMK) tıpkısı çok defa gündeme getirerek, öğretmenlerin haklarını savunduğu tamlayan Karadağ, “ÖMK için ayrıntılı zamandır seçme beyannamelerimizde düz verdiğimiz, öğretmenlerimizin 3600 eklenmiş göstergeden yararlanmasını sağlayacak yasalı düzenlemeler Meclisimizde yapılmıştır. Sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya geçirilmesinin kamuda etkin tüm sözleşmeliler ile birlikte önümüzdeki günlerde divan gündemine ati olmasından sevinme duyuyoruz. Ücretli muallimlik eden ve tayin bekleyen bütün öğretmenlerimizin, tayin sorununun kademeli olarak çözülmesini, bu konunun sevgili olmaktan çıkarılmasını zaruri görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Genişlik bodur zamanda çözüme kavuşturulacağı inancındayız”

Karadağ, Milli Eğitim sisteminde büyük fonksiyonları üstlenen eğitim bilimi müfettişlerinin düşük mütezayit finansal haklarının iyileştirilmesinin vacip olduğunu rapor ederek, “Bunun için muktezi yasa teklifimizi MHP kendisine hazırlayıp TBMM Başkanlığımıza sunduk. Genişlik güdük zamanda çözüme kavuşturulacağı inancındayız. Ayrımsız şekilde, kaza milli terbiye müdürleri ile bölüm müdürlerinin bile mali ve özlük hakları üstüne benzeri takım sıkıntıların olduğunu biliyoruz. Bu konuda, lazım çalışmalar ve adımlar atılması amacıyla çaba göstereceğimizi açıklamak isterim. Delalet hizmetinin bile kamu öğrencilere ulaşması amacıyla temas okula psikolojik müşavir atanması, yerinde tıpkı uygulama olacaktır” dedi.

Öğretmenlerin can haklarının ve say şartlarının iyileştirilmesi, maddi ve manevi beklentilerinin kabil olan en üst seviyede gerçekleştirme edilmesi için herhangi bir devir çaba gösterdiklerinin üzerinde duran Karadağ, daha çok dahi daima mücahede göstereceklerinin altını çizdi. – ANKARA

Share: