MHP’Lİ ÖZDEMİR: TÜRKİYE GÜYA MÜTTEFİK OLAN ÜLKELERİN AMBARGOLARIYLA KARŞI KARŞIYA KALDI

MAKİNA Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi vasıtasıyla planlı Savunma Sanayi Sempozyumu ve Sergisi’nde terörle mücadeleye değinen MHP Umumi Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, “Bu mücadelede çok ağırbaşlı bedeller ödedik. Bu bedelleri ödemişken sunulan mücadelede  hangi yazık kim Türkiye kendisiyle neymiş müttefik olan ülkelerin ara sıra ambargolarıyla birlikte yüz yüze kaldı” dedi.

Erciyes Hars Merkezi’nde planlı sempozyuma Ilbay Gökmen Çiçek, MHP Umumi Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Milli Defans Bakanlığı Ustalık Hizmetler Müdürü Ferik Hüseyin Kötü, Savunma Sanayii Komutan Yardımcısı Başkomutan Demirel, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, katılımcı firmalar ve davetliler katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan Makina Mühendisleri Odası Kayseri Bölüm Başkanı Süleyman Varol, “Türkiye’nin defans sanayinde 170’in üstünde ülkeye dış satım yaptığı tıpkısı çevrim içindeyiz. Dışa bağımlılığın azaltılması üzere yerlileştirme faaliyetlerinin balaban olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Biz da bu anlamda sektörün önde gelen üreticilerini ayrımsız araya bildirmek istedik” dedi.

MHP Umumi Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir ise, savunmanın insanlığın anne ihtiyaçlarının içre olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Defans deyince belki aklınıza silah sesleri gelmiyor. Düşünebilen, talimat alabilen yahut komutsuz bire bir şekilde namına verilen görevi adına getirebilen makinelere ve cihazlara gerekseme olan bir çağda yaşıyoruz. Takkadak bununla de bağlı değil. Siber dünya dediğimiz, gündemimize önceki giren aynı eksantrik alanda henüz savunma ihtiyaçlarımızın olduğu gerçeği birlikte karşımızda duruyor. Siber acun ile birlikte 21’inci çağ ve sonrası açısından insanlığın gündeminde olacak ve bugün global rekabetin anne unsurlarından olan uzay sahasının dahi savunma dediğimiz alanı kapsadığını anlatmak isterim. Rastgele hangi olursa olsun savunma dediğimiz alanın zarfında bulunduğumuz ahit, yalnızca askeri kesimi kapsamıyor. Zımnında asker sivil dayanışması ve hatta akademik camianın de ulama sağlaması gerektiği ayrımsız düz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bugün gelinen noktada yavaş yavaş savunma sanayimizdeki yerlilik oranının çok şükür yüzdelik 80’lere matrut olması Türkiye açısından hesaplı lehçe ve global siyasetteki elimizin neden diri olduğu sorusunun benzeri bambaşka cevabıdır.” ‘BU MÜCADELEDE ÜSTELIK ÇOK AĞIR BEDELLER ÖDEDİK’Terör konusuna değinen Özdemir, “Teferruatlı yıllar terörle mücadelede Türkiye çokça tehlikeli kaynaklar elde etti. Keşke bu sorunla karşı karşıya kalmasaydık amma hangi eyvah ki Türkiye’dahi bu sorunu var edenler Türkiye’nin hem enerjisini hem kaynaklarını bu savaşım sahasına aktarmasına sebebiyet verdi. Bu mücadelede de çokça kısık bedeller ödedik. Bu bedelleri ödemişken sunulan mücadelede hangi eyvah kim Türkiye kendisiyle sözde bağlaşık olan ülkelerin zaman zaman ambargolarıyla üstelik yüz yüze kaldı. 1453 İstanbul’un fethi bizim tarihimiz açısından, mağrip tarihi ve Türk insanlığı açısından sonuç basamak büyük tıpkısı dönüm noktasıdır. Burada hemen askeri bir mücadeleden feyiz ortaya konulan savunma endüstri ile ilgili haddinden fazla mehabetli başarılar vardır. Yani atmaca toplarının yapılması ve o döneme dair eskimemiş döl havan topu toplarının yapılması ve antrparantez Haliç’in konusunda inşa edilen gezgin köprünün yapılması defans sanayinin verdiği faik gayreti gösterir. Bu çaba insanlığın ilerlemesine sebebiyet vermiştir” dedi. ‘TÜRK MİLLETİ BİR ÇAĞIN HENÜZ KAPISINI ARALAMAYA BAŞLADI’Özdemir, “İçinde bulunduğumuz dönemde Türk milleti tıpkısı çağın daha kapısını aralamaya başladı. Hele silahlı insansız gelgel araçlarımızın fariza sahasında kullanılmasıyla birlikte askeri anlamda çokça ayrı ayrı neticeler karşımıza çıkmaya başladı. Buna verebileceğimiz yer belirtik emsal Karabağ savaşıdır. Azerbaycan’ın vermiş olduğu sağlıklı mücadelesinde askeri kendisine hem önemli düzeyde  hem taktiksel düzey de hem de operasyonel düzeyde sergilemiş olduğu başarı belki üstelik kullanılmamış bire bir çağın kapısının aralanmasına sebebiyet verdi.”

Share: