Milli forma hayali için engelleri aşıyorlar

– Milli şekil hayali üzere engelleri aşıyorlar

YOZGAT – Yozgat’ta bedensel mânialı 15 yaşındaki Zeynep Kılınç ve 25 yaşındaki Ayşe Uzar, Tekerli Iskemle Basket Milli Takımı formasını giyebilmek amacıyla haftanın 3 haset bati tıpkı tempoyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğuştan bedensel özürlü Zeynep Kılınç ve Ayşe Uzar’ın hayatı, Tekerlekli Sandalye Basketbol 3. Ligi’nde savaşım fail Düş Engelliler Spor Kulübü Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu’nun daveti ile değişti. Sorgun Sınırlı Spor Salonu’nda antrenörleri Hamza Kablanoğlu öncülüğünde basketbol antrenmanlarını sürdüren Zeynep Kılınç ve Ayşe Uzar, hayata küsmek adına basketbol oynayıp toplumsal aktivitelere katılarak örnek bir hayat sürüyor. Basketbol ile tanıştıktan sonra haddinden fazla çalışarak takımın değişmezleri arasına giren, acı ve performanslarıyla dikkat calip canlı oyuncular, milli takıma seçilip ay açık formayı giyebilmenin hayaliyle yaşıyorlar.

“Milli formayı gururla taşırım”

Hedefinin milli mızıka forması atmak olduğunu belirten 25 yaşındaki Ayşe Uzar, “Tıpkı yıl evvel tekerli basketbola başladım. Bundan 3 ay önce Aksaray’dahi milli takım seçmelerine gittik. Ora verimli geçti, birikim elde ettik. Milli mızıka formasını katlanmak, takıma görülmek benim hedefim. Seçildiğim ahit üstelik o formayı gururla taşıyacağıma inanıyorum. Basketbolla tanışmadan evvel evdeydim, zamanım abes geçiyordu. Canım haddinden fazla sıkılıyordu, bu sporla hayata göz küşat değişti. Çevremdeki insanların üstelik davranışları değişti, haddinden fazla mutluyum. Hafta da 3 ahit antrenmanlara gidiyoruz. Ligler başladı orada birlikte kudretli olacağımıza inanıyorum” dedi.

“Kamer meydanda formayı söylemek en iri hayalim”

Basket ile hayatının nazik oranda değiştiğini tamlayan 10. dershane öğrencisi 15 yaşındaki Zeynep Kılınç ise, “Benim spina bifida yürüme bozukluğu rahatsızlığım var. 2 yıl ilk basketbola başladım, ailem teşvik etti basketbol sporuna, yoksa ben başlamayacaktım. Evire Çevire dahi oldu, hayatımda haddinden fazla şey değişti. artık sosyalleştim, refik ortamım düzeldi. Birinin yardımı olmadan tıpkı şeyler yapabildiğimi ayırt ettim. Bir Vakitler yapacağım bir madde yoktu. Yersiz zamanlarımda hiçbir özdek yapmıyordum. Bu sporla birlikte hayatım balaban oranda değişti. Basket alanında gelişiyorum daha dolgunca oynayabilmek benim hayalim. Milli takımda oynamayı dahi çok istiyorum, bu üstelik hedefim benim. Seçmelere katıldım, davet edildim. Kamer kilitsiz küreksiz formayı koymak genişlik büyük hayalim. Alıştırma yapıyoruz, maçlarda üstelik domuzuna başarılar girmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Share: