Milli motokrosçu Irmak Yıldırım’ın hedefi Avrupa’da madalya

Afyonkarahisar’birlikte planlı Acun Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) final etaplarında yarışan yegâne Türk kadın sporcu unvanının sahibi Irmak Yıldırım, sunu şişman hayalinin Avrupa’da ilk 3 sportmen beyninde saha almak olduğunu söyledi.

Milli motokrosçu Irmak Saika, AA muhabirine yaptığı açıklamada, motor parkurlarının sayısının artması yerinde Türkiye’de bir nice kadının bu branşı tahsis etmek isteyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afyonkarahisar’üstelik düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası’ndaki tek Türk karı sporcu olduğunu hatırlatan 17 yaşındaki Irmak, şunları kaydetti:

“Rakiplerimin ülkelerinde evlerinin yanında parkurları var. İş yerine bu sporu yapıyorlar. Günde 5 saat motosiklete binip alıştırma yapıyorlar. Benimse hakeza imkanım yok. İzmir’bile yaşıyorum. Hafta sonları egzersiz amacıyla bazı bazı Afyonkarahisar’a bazı bazı Balıkesir’e gidip çalışıyorum. Eksiklerim az buçuk bu yüzden. Türkiye’üstelik makul kentlere bu parkurlardan yapılırsa inanıyorum kim birçok kadın sporcumuz yetişir.”

“Babam sayesinde motosiklete başladım”

İlk arsıulusal deneyimini 16 yaşında sabık sene katıldığı Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası’nda yaşadığını anlatan Irmak Yıldırım, “Ama hevesli yarışlara 12 yaşımda başladım. Babam sayesinde bu spora başladım. Babam tıpkısı zamanda federasyonda çalıştığı için bilcümle onunlaydım. 7 yaşından beri motosiklete biniyorum. Önce kardeşim Aras Efe yarışmaya başladı. Ondan tıpkı yıl sonradan birlikte ben başladım.” diye konuştu.

Afyonkarahisar’daki organizasyonda savaş fail yegâne Türk eş sporcu olmanın kendisi üzere şişman hava olduğunu nâkil Irmak, “Bir zamanda haddinden fazla galeyan verici ayrımsız boyut. Tamlık dünyada etkili yayınlanan yarışlar bunlar. Milyonlarca eş sizi izliyor. Nedeniyle ayrımsız o büyüklüğünde stresli oluyorum. Ama çok onur donör.” ifadelerini kullandı.

Hala lisede okuduğunu yetişek ve sporu tıpkısı arada yürütmeye çalıştığını anlatan Irmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okulda arkadaşlarımın bana ilgisi haddinden fazla efdal. Motor kullandığımı biliyorlardı fakat filmlerdeki deri ceketli serseri tarzı üzere düşünmüşler geçmiş zamanlar. Tümce öyle görüntü etmiş. Bağımlı ben okula örgülü saçlarımla gidince şaşırmışlardı. ‘Ehliyetsiz nasıl kullanıyorsun, bu işten dünyalık kazanıyor musun’ kadar sorular sordular. Ben başladıktan bilahare okulda ve çevremde motosiklete bir düşkünlük başladı. Bu sporu yazmak talip arkadaşlarım var. O açıdan yaşıt olduğum üzere mutluyum.”

“Kadınlar istedi mi başaramayacağı özdek yok”

Irmak Yıldırım, kadınların isterlerse başaramayacağı aynı aksiyon olmadığını belirterek, rastgele kadının tıpkısı misil bile olsa motosiklet kullanmayı denemesi gerektiğini söyledi.

Bisiklet kullanan herkesin çok rahat motosiklet kullanabileceğine dikkati çekici Irmak, “Kadınlar bütün zorlukların üstesinden geliyor. Kadınlar istedi mi başaramayacağı şey yok. Ülkemizde yeteri büyüklüğünde parkur namevcut. Futbola, basketbola, voleybola gösterilen özenin bize dahi gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Parkurlar çoğalırsa bu alanda kalburüstü çok sayıda kadın sportmen çıkacaktır.” diye konuştu.

Yer nazik hayalinin Avrupa şampiyonalarında önceki 3’te meydan ahzetmek olduğunu anlatan Irmak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemi bildirme mebzul şekilde izhar etmek amacıyla çok çalışıyorum. Hedefim geçmiş etapta Türkiye şampiyonu gelmek. Sunma büyük hayalimse Avrupa şampiyonalarında geçmiş 3’e girerek ülkeme madalya ile kaçmak. Tıpkısı taraftan dahi üniversiteye hazırlanıyorum. Hedefim tıp fakültesi. Bu sporu iz yerine yapar mıyım şu zaman için bilmiyorum amma sonuna kadar başvurmak istiyorum. Eksantrik ayrımsız aksiyon yapsam birlikte hobi kendisine kesinkes sürdüreceğim.”Share: