Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki kilise yangınında 41 gönül öldü (2)

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında yer alan tıpkısı kilisede çıkan yangında 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır Çingen Kilisesinden yapılan bağlanmış açıklamada, Kahire’nin batısındaki kilisede cuşuhuruş çıktığı anlatım edildi.

Açıklamada, yangında 41 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Mısır resmi ajansı MENA ise Giza’daki tıpkısı kilisede sâdır yangında ilk belirlemelere göre 55 kişinin yaralandığını ve ölenlerin olduğunu duyurdu.

Ekiplerin çalışmaları sürüyor

Kilisenin çevresini asayiş kordonuyla kapatan itfaiye aracı ekipleri yangını kontrol altına almaya ve söndürmeye çalışıyor.

Esenlik Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar yaptığı açıklamada, görüngü mahalline 30 ambulansın sevk edildiğini belirtti.

Abdulgaffar, 55 kişinin çevredeki hastanelere kaldırıldığını ve duygusal kayıplarının sayısını belirlemeye çalıştıklarını aktardı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Giza ve Kahire’deki hastanelerde tedarik durumunun yükseltildiğini vurguladı.

Mısır Reisicumhur Sisi’den talimat

Mısır Cumhur Reisi Abdulfettah es-Sisi ise yaptığı mukayyet açıklamada, “Giza vilayetindeki Umum-Munira Kilisesi’nde meydana mevrut dramatik kazaya ilgilendiren gelişmeleri yakından izlem ettiğini; ilişkin kül devlet hava ve kuruluşlarına muktezi tedbirlerin alınması talimatı verdiğini” belirtti.

Sisi ayrıca, olayla ivedilikle ilgilenilmesi ve yaralılara birlik esenlik hizmetlerinin sağlanması talimatı verdiğini aktardı.Share: