Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki kilise yangınında 41 kişi öldü

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında meydan düzlük tıpkısı kilisede sâdır yangında 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır Çingene Kilisesinden yapılan bağlanmış açıklamada, Kahire’nin batısındaki kilisede cuşiş çıktığı ifade edildi.

Açıklamada, yangında 41 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Mısır resmi ajansı MENA ise Giza’daki bire bir kilisede sâdır yangında önceki belirlemelere bakarak 55 kişinin yaralandığını ve ölenlerin olduğunu duyurdu.

Ekiplerin çalışmaları sürüyor

Kilisenin çevresini asayiş kordonuyla kapatan itfaiye aracı ekipleri yangını taharri altına almaya ve söndürmeye çalışıyor.

Keyif Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar yaptığı açıklamada, fenomen mahalline 30 ambulansın gönderme edildiğini belirtti.

Abdulgaffar, 55 kişinin çevredeki hastanelere kaldırıldığını ve duygusal kayıplarının sayısını belirlemeye çalıştıklarını aktardı.

Keyif Bakanlığı Sözcüsü antrparantez Giza ve Kahire’deki hastanelerde tedarik durumunun yükseltildiğini vurguladı.

Mısır Reisicumhur Sisi’den talimat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise yaptığı mukayyet açıklamada, “Giza vilayetindeki Ahali-Munira Kilisesi’nde meydana mevrut acıklı kazaya ilişkin gelişmeleri yakından izlem ettiğini; ilişik cümle büyüklük alım ve kuruluşlarına mukteza tedbirlerin alınması talimatı verdiğini” belirtti.

Sisi ayrıca, olayla ivedilikle ilgilenilmesi ve yaralılara tamlık afiyet hizmetlerinin sağlanması talimatı verdiğini aktardı.

Share: