Mudanya Şehremini Türkyılmaz: Türkiye Cumhuriyeti’ni Sonsuza Arbede Yaşatacağız

Mudanya’nın kurtuluşunun 100. yılı, Mudanya İskele Meydanı’nda kutlandı. Törende konuşan Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz, “12 Eylül haset özgürlüğe, bağımsızlığa uyandı kentimiz. Ilkin yegâne önderimiz Mustafa Kemal Atatürk oluşmak üzere, Mudanyalı alp Şükrü Çavuş, arkadaşları Ahmet, Talat, Kürt Hasan ile ismini bilmediğimiz binlerce martir ve gazimizi minnet ve minnetle anıyoruz. Onların mirası Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza arbede yaşatacağız” dedi.

Mudanya’nın kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle Mudanya İskele Meydanı’nda zaman düzenlenen tören, Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz ve Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi’nin Mudanya savunmasının simgesi Martir Şükrü Çavuş’un İskele Meydanı’ndaki anıtına İstiklal Madalyası’nı sunmasıyla başladı. Törene, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İYİ Tümen Mebus Ahmet Kamil Erozan, CHP İlçe Başkanı Ömer Görgülü, siyasal parti ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, gaziler ve Mudanyalılar katıldı.

TÜRKYILMAZ: MUDANYA’MIZIN 12 EYLÜL’DEKİ KURTULUŞU, MUDANYA MÜTAREKESİ’NE GİDEN YOLDA ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Mudanya Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Mudanya’mızın 12 Ilkgüz’deki kurtuluşu, 11 Ilk Teşrin Mudanya Mütarekesi’ne giden yolda mehabetli ayrımsız kilometre taşıdır. Mudanya’mız düşman işgalinden kurtarılarak 11 Ekim’de barışın, kardeşliğin ve Cumhuriyet’in temelleri atılmış, balaban tarihimizdeki yerini almıştır. Şükrü Çavuş ve arkadaşlarının yiğitçe mücadelesi ile 2 sene 2 kamer 17 ahit süren karışma sona erdi. 12 Eylül günü özgürlüğe, bağımsızlığa uyandı kentimiz. Ilkin yegâne önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak için, Mudanyalı alp Şükrü Çavuş, arkadaşları Ahmet, Talat, Kürt Hasan ile ismini bilmediğimiz binlerce şehit ve gazimizi gönül borcu ve minnetle anıyoruz. Onların mirası Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza arbede yaşatacağız.”

Mudanya’nın kurtuluş günü kutlamaları, Mudanya Belediyesi’nin Bırakışma Meydanı’nda düzenleyeceği Aysun Kocatepe ve Yüce Kocatepe konseri ile bitmeme edecek.

Share: