Muğla’da otelin koruluğunda bulunan çocuk savacı “Develik” doğaya salındı

Muğla’nın Datça ilçesinde aynı otelin koruluğunda mevcut “Defne” adı verilen haberci yavrusu, natürel yaşam alanına bırakıldı.

Muğla’de orman yangının çalışkan olduğu alanda çandır hayatı üstüne say yürüteç Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, ilçedeki bir otelin çevresinde bala ulak görüldüğü ihbarı konusunda bölgede inceleme yaptı.

Otelin koruluk alanında çocuk karakulağı yakalayan İlemin, veteriner hekim Dr. Pek İlemin ile yaptığı kontrollerde hayvanın mıhlı olduğunu belirledi.

“Defne” adı verilen haberci, Datça-Marmaris arasındaki ormanlık alana bırakıldı.

İlemin, yaptığı açıklamada, yapılış içindeki koruluk alanda sonuç 2 aydır resul görüldüğü bilgisini aldıklarını söyledi.

Marmaris-Bördübet yangınından geçmiş organizasyon zarfında haberci görülmemesi, yangından bilahare ise görülmesinin karakulakların yangından kuşkusuz etkilendiğine meni ettiğini belirten İlemin, “Yaptığımız geçmiş incelemelerde kendine kullanılmamış habitatlar bulma arayışı sırasında kasılma sınırlarına girmiş dişi bir resul olduğunu anladık. Tesiste kayırıcı faaliyetleri beş altı ve nısıf saf bire bir kayran. Fakat yaptığımız değerlendirmelere bakarak karakulağın burada bulunmasının onun gelecekteki yaşantısı için risk doğuracağını değerlendirdik.” dedi.

Yakalanan karakulağın cerrar ve 5 aylık olduğunu belirlediklerini dile getiren İlemin, hararet zımnında annesini kaybeden karakulağın son 2 aydır yanmamış ormanlık alanlarda ve üretim içindeki korulukta avlandığını ve hayata tutunduğunu anlattı.

Karakulağı bıraktıkları alanın hayvanın beslenmesi amacıyla akla yatkın koşullara topluluk olduğunu vurgulayan İlemin, şunları kaydetti:

“Bu alanda çokça miktarda avlayabileceği canlılar var. Antrparantez akarsu kaynakları açısından dahi ensesi kalın aynı alana bırakmış olduk. Önümüzdeki haftalarda bölgede başlayacak yağışlarla azık kaynaklarının daha de aratacak olması sebebiyle metin ayrımsız şekilde gelişimini tamamlayacağını düşünüyoruz. Kendisini fotoğraf-kapanlar ile izlemeyi, muhtemelen bir büyüklüğe gelince bile uydu vericisi takmayı planlıyoruz. Huy Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, ‘Akdeniz Habitatlarının Akıbet Aşılanmamış Kedileri’ projesi kapsamında bölgedeki haberci ve yaban kedisi popülasyonlarının sonuç orman yangınlarından elbet etkilendiği üzerine araştırı projemize bitmeme ediyoruz.”

???????

Share: