Mürsel Alban’dan Bakan Kirişci’ye: “Gece Yangına Müdahale Eden Helikopterlerin Bozukluk Sözleşmeleri Bitti ve Gönderildi”

CHP Muğla Mebus Mürsel Alban, Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçmiş öğle vakti saatlerinde çıkan ve kestirmece 19 saat sonra taharri altına alanın yangına gece görüşlü helikopterlerin müdahale etmediğini söyledi. Alban, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye, “Marmaris yanarken ormandan sorumlu Icra Vekili, özel jetle Adıyaman’da hangi işin var? Neden programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Hararet mahalinde şu an kim var Orman hesabına? Şeb yangına engelleme eden helikopterlerin bozukluk sözleşmeleri bitti ve gönderildi” diye sordu.

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkiindeki kızılçam ormanında, mazi saat 12: 30 sıralarında yangın imdi. Dağ rüzgar zımnında alevler bölgede şipşak yayıldı. Yangına 14 uçak, 35 helikopter, 83 arazöz, 5 hareket makinesi ve 714 orman işçisi engelleme etti. Ateş 19 saat sonradan, bu sabahleyin saatlerinde taharri altına alındı.

Coşkunluk sürerken bölgede tetkik yapan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, yangına tün havadan müdahale edilmediğini doğacak sürdü.

“AKŞAM YANGINA MÜDAHALE FAIL HELİKOPTERLERİN HASTALIK SÖZLEŞMELERİ BİTTİ VE GÖNDERİLDİ”

Alban, geri geceleyin yangın bölgesinde yaptığı açıklamada, “Aynı şeyi iptila ediyorum; Marmaris yanarken ormandan sorumlu Bakan, hususi jetle Adıyaman’da ne işin var? Hastalık programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Cuşiş mahalinde şu zaman ki var Orman hesabına? Bu yangını itfa ile mücadeleyi kimler veriyor? Şeb yangına engelleme eden helikopterlerin neden sözleşmeleri bitti ve gönderildi? Marmaris hala abuhava adına çokça sıcak. Coşkunluk sezonu bitmeme ederken bu helikopterler neden gönderildi? Bunu zül ediyorum. Siz özel jet bulup Adıyaman’a gitmeyi ve o özel jetin ücretini karşılamayı biliyorsunuz amma gece yangına engelleme edecek helikopterleri ücretlendirip burada sezonun sonuna büyüklüğünde bekletmiyorsunuz” diye Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’yi eleştirdi.

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YANGINA AÇIKTAN HİÇBİR ENGELLEME NAMEVCUT”

Yangına akşam alarga engelleme olmadığını söyleyen Alban, “Bu kadar orman yandı. Çıkıp kalem kavgası olarak bize yanıt verdiniz. ‘Şu büyüklüğünde helikopter, şu kadar tayyare var, yangına engelleme ediyor.’ Soruyorum Sayın Vekil, şu an saat 23: 50. Şu zaman havadan tek müdahale var mı? Yangına müdahale ediliyor mu? Gördüğünüz üzere yangına açıktan hiçbir engelleme yok. Karadan, buralar elhak yalman yerler olduğu üzere hemen yerleşim alanlarına gelmesin diyerek hazırlık alınmış bekleniyor” dedi.

“ŞU AN ORMANLAR KİM TARAFINDAN KORUNUYOR”

“Bu ormanları şu anda ki koruyor” diyerek soran Alban, “Ormanların bekçisi var mı? Yoksa ayrılan icra vekili kadar, ‘Ormanda bir bir tane sigara dumanı tütse tığ MOBESE’üstelik izliyoruz, görüyoruz’ dediniz, amma aheste bütçeler harcayıp o sistemin çalışmadığı kesin aynı şekilde ortaya imdi. Bunu sabık yıl Muğla’da yaşadık. Sistemin çalışmadığını siz dahi anlattınız. Şu dakika ormanlar kim yoluyla korunuyor? Bu yangınlar illet çıkıyor” diye konuştu.Share: