Mütekait Milli Terbiye Müdürü 84 almanak hayatına sığdırdıkları ile gençlere yaşıt oluyor

Mütekait Milli Eğitim Müdürü 84 yıllık hayatına sığdırdıkları ile gençlere denk oluyor

Hem okuyor, hem yazıyor, hem yapıyor, hem çalıyor

Gümüşhane’nin işlek eğitim duayenlerinden Yusuf Mecbur’ın film gibi hayatı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’bile hayatiyetli 84 yaşındaki tekaüt Milli Yetişek Müdürü Yusuf Ilişkin, gazetecilik, yazarlık ve idarecilik vasıflarının yanı sıra müziğe olan ilgisi, mülevven kişiliği ve zevalsiz enerjisiyle özen çekiyor.

Merkeze bağlı Dörtkonak köyünde dünyaya gelen Sadık, ocak büyüklerinin bile yönlendirmesiyle imkansızlıklar içerisinde eğitimini tamamlayarak öğretmenlik hayatına etap attı.

Erzurum’dan 66 sene ilk çıkışlı olduğu okulun ardından muallimlik mesleğine hamle atan Vabeste, karye çocuklarının okullaşması, terbiye tedris hayatına girmesi üzere ceht gösterdi ve çıkışlı ettiği öğrencilerinin birçoğu hoca oldu.

1962 yılında yüksekokulu de tüketici Vabeste, peşi sıra başladığı idarecilik hayatının sonuç 14 yılında Gümüşhane, Eskişehir, Tunceli, Siirt, Bingöl ve Ağrı’bile İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptı.

Bugünkü Gümüşhane Üniversitesi’nin temeli olan Gümüşhane Iz Yüksekokulu’nun müessis müdürlüğünü birlikte eden Mecbur, 1998 yılında 41 yıllık çığır hayatını sonlandırarak emekli oldu.

“Aynı insanın işi olmalı aynı de düşkü olmalı” sözünü kendisine umde edinen ve emekliğinin ardından kendisini saz aletleri yapımına veren Ilişkin, Karadeniz kemençesi ve kemençe yapımının yanında mandolin, canlılık ve ud de çalıyor.

Zahmetli olduktan sonraları kentin esaslı gazetelerinden Demokrat Gümüşhane Gazetesinde 20 sene süresince köşe yazıları yazan ve yöneticilik yaparak gazeteciliğe hamle atan Sınırlı, bire bir müddet Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını birlikte yaparak cemiyetin kurumsallaşması noktasında balaban işlere imza attı.

“Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üstünde oluşturduğu sevgidir”

Bugüne büyüklüğünde kaleme aldığı kenar yazılarını insanlığın hizmetine sunmak amacıyla kitaplaştırmaya karar veren ve elindeki arşivlerden, notlardan toparlayarak 4 kitabı okuyucusuyla buluşturan Merbut, “Öğretmenlerin eseri öğrencilerin üzerinde oluşturduğu sevgidir. Ben en son 5-8 Haziran tarihlerinde İstanbul’üstelik 40 yıl önceki öğrencim geldi ve karşılaştık. İnsan mutluluktan uçuyor bu durumlarda. Onun verdiği üzüntü ve geriye çevrilmiş o günleri anımsamak alışılmamış insanlık duygusu geliştiriyor ve olumlu düşünmenin yolunu açıyor” dedi.

“İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur”

Umum gençlere hele kanaat duygusunu yenmeyi başvuru eden Mecbur, “Meslek tüketici gençlerle konuşurken ilerisini düşünmedikleri görüyorum. Sığınılacak sunu balaban limanın fehmetmek olduğunu düşünülerek makul istimara yapmaları için okumalarını başvuru ediyorum. Hep kapıları açılan anahtar bilimdir, bilimin bile adresi okumaktır ve bu üstelik kitaptan öğrenilir. İnsanların hayatta benzeri işe yaramalarını düşünen insanlardanım. Bu dünyadan giderken öğretmense memleketime öğretmenlik yapabildim demeli, benzeri varlıklı herif ben memleketimin insanlarına şunları hizmetine sundum diyebilmeli. İnsanlığa hizmeti olmayanların ölmeye hakları yoktur diyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: