Nahçivan Heyeti Erzurum’daki firmalarla bire bir araya geldi

Nahçıvan Köy Muhtarı Cumhuriyeti Iktisat Bakanı Tapdık Aliyev, Nahçivan Ekonomi Bakanlığı Envestisman Teşviki ve İhracat Desteği Yazıhane Müdürü Orhan Abdinov, Nahçivan Iktisat Bakanlığı Uran Şubesi Müdürü Elnur Mahmudov, Nahçivan Iktisat Bakanlığı Girişimcilik Geliştirme Şubesi Müdürü Hudakarim Mammadov ve Nahçivanlı hisse senedi insanları ile gelişigüzel Erzurum’a gelerek çeşitli temaslarda bulundu.

Nahçivan Mahalle Muhtarı Cumhuriyeti Tutum Bakanı Tapdıq Aliyev, Erzurum’de İstişare ziyareti çerçevesinde evvel Şark Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Başkanı Ethem Tanrıver ile tıpkısı araya gelerek nahiye illerinden dış satımcı firma temsilcileri ve Nahçivanlı hareket insanlarının katıldığı organizasyonda Azerbaycan-Nahçivan’a yaptıkları ihracatlar üstelik karşılaştıkları sorunlar ve Dilucu ve Sederek Gümrük kapılarındaki ihracat ve ithalat işlemlerinde ve geçişlerde karşılaştıkları mesail konuşma edildi.

DAİB Umumi Heyet Derinti Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Umumi Heyet Başkanı Ethem Tanrıver, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki büyüklük, biricik kavim düsturuyla, temas ve beraberlik ruhumuzu, her alanda geliştirmeli ve aksiyon birliğimizi elan üstelik artırmalıyız. Ticaret, soylu erki iş birliği faaliyetleri de geliştirmemiz müstelzim alanların başında geliyor. 2 ay öncesinde Nahcivan’dahi bulunmaz Bakanımız ve Başkonsolosumuzun aile sahipliğinde Nahcivan’de sizlerle ayrımsız araya gelmiştik. Demin Erzurum’dahi tekrar bir araya gelmenin sevinicini yaşıyoruz. Bu bağlamda, bu programın ve organizasyonun, yârenlik ve hareket birliğimizi geliştirmesini diliyorum” ifadesinde bulundu.

Nahçivan Kocabaşı Cumhuriyeti Tutum Bakanı Tapdıq Aliyev ise, Erzurum’bile olmaktan bahtiyarlık duyduğunu, Nahçivan’dahi tüketilen ürünlerin çoğunun Türk malı olduğunu, kültürel kendisine birbirine çokça analog ahi iki mevki arasında ticaret köprüsü kurulması noktasında bu ziyareti son aşama önemsediğini belirtti.

Tanrıver; İş birliğini güçlendireceğiz

Erzurum ve Azerbaycan-Nahçivan ortada oluşan potansiyelin harekete geçmesi üzere, ticari anlamda yapılacak anlaşmaların, görüşmelerin ve çapraz aksiyon birliklerinin seçkin iki taraftaki firmaları ihracat anlamında elan avantajlı konuma getireceğine inandığını tamlayan Ethem Tanrıver; Bizler ahi talih Azerbaycan ile değme alanda iş birliğimizi yükseltmek istiyoruz. Azerbaycan-Nahçivan’ın ihracatta yapım malzemeleri, otomotiv taraf uran, Besin ve Ekincilik sektörü, ast yapı sektörü ve eroin işleme tesislerinin büyük gizil arz ettiği görülmektedir. Halen gıda, dokuma ve amade çul, kimyevi ürünler kadar alışılmış para gruplarında odaklanan aut ticaretimizin çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Tarım, gıda endüstri, nesiç ve gayrı hafif endüstri sektörü, erke, madencilik, tıbbi hizmetler ve malzemeler, yapım malzemeleri üretimi, otomotiv sektörü, mobilya ürünleri vb. ülkede Türk ürünlerinin imajı çokça olumludur. Bundan mutlak faydalanılması gerekmektedir.” ifadesinde bulundu.

Daha sonraları Nahçivan Ekonomi Bakanı ve Vekillik yetkilileri Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Derece, Erzurum Tecim Borsası Başkanı Melik Ağızcıl, Erzurum Ticaret ve Endüstri Odası Komutan Vekili Hüseyin Polat, Kombinasyon Uran Başkanı Tasavvur Urkuç ile bire bir araya geldi.

Yerinde firma ziyaretleri

İnşaat, bina, besin, ekincilik, möble, çimento, makine ve plastik sektörlerinden oluşan tahminî 30 şahsiyet Nahçivanlı hareket insanları özlük sektörleri ile ait Erzurum’bile karşı karşıya görüşerek fabrikalarda inceleme yaparak bölgede üretilen mahsulat üzerine vukuf aldılar. Erzurum’daki firmalarla tıpkı araya gelen Nahçivanlı hisse senedi insanları eskimemiş yatırım-tecim adımları atmış olacaklar. – ERZURUM

Share: