NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Rusya lideri Putin’in “Seçkin makule silahı kullanırız” sözlerine aksülamel: Nükleer savaşı kazanamaz

Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’de Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek kısmi seferberlik zar etti. Putin, seferberlik üzere sadece sınırlı tecrübedeki vatandaşların askeri bakım amacıyla çağrılacağını anlatım ederek “Hoppadak sakınma leşker statüsünde ve özellikle orduda bakım etmiş, belli bir askeri kaydı ve ilgili tecrübesi olan vatandaşlar askere çağrılacak. Askeri bakım amacıyla çağrılanlar, özel askeri operasyon deneyimi doğrultusunda ilave askeri eğitim alacaklar.” dedi.

NÜKLEER TEHDİDİ RUZNAME YARATTI

Putin’in, “Garp bizi kısaltmak istiyor. Blöf yapmıyorum, arazi bütünlüğümüzü arkalamak amacıyla temas tip silahı kullanırız” sözleriyle Batı’ya nükleer tehdidinde bulunması ise yankı uyandırdı. Ukrayna lideri Zelenski bu açıklamalara, “Batı, Putin’in şantajlarına boyun eğmemeli. Rusya’nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum. Putin, Ukrayna’yı kendi askerlerinin kanında bastırmak istiyor. Sınırlarımız içindeki toprakları özgürleştireceğimizden eminim.” yanıtını verdi.

NATO’DAN SERT TEPKİ

Tartışmalara dahil olan NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg ise Stoltenberg, Rusya’nın bölümsel seferberlik ilanına ilşkin Rusya Büyüklük Başkanı Putin’in şişman aynı ciddi vebal yaptığını söyledi. Stoltenberg, “Putin çokça korkulu bir anlatım kullanıyor, çekirdeksel tıpkı savaşı kazanamaz. Kısmi seferberlik kararı ciddi ve sorumsuzca. NATO, Moskova’nın nükleer cebe kullanımının ciddiyeti konusunda hiçbir şeyi falsolu anlamadığından emniyetli olacak. Şu esas büyüklüğünde Rusya’nın çekirdeksel duruşunda tıpkı ayrım görmedik. Putin’in açıklaması tansiyonu yükselten cinstendi amma şaşırtı olmadı. Konuşması savaşın istediği gibi gitmediğinin göstergesi. Putin, Ukrayna’yı doğru hesaplayamadı, nazik bir vebal yaptı. Elan aşkın çeri gönderimi Ukrayna’daki çatışmaları artırır. Zalim güçleri dağ teçhizata erbap ve düzgün bire bir kumanda zincirine ehil değiller” dedi.

KEZ: SALDIRGANLIĞIN ARTACAĞINA İŞARET

Avrupa Birliği (SU), Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’in bölümsel seferberlik kararını, “Rusya’nın saldırganlığını artıracağı ve savaşı sürdüreceğinin işareti” olarak değerlendirdi. AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, günce basın toplantısında, Rusya’de kısmi seferberlik ilanı ile dün Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson’de ayrılıkçıların Rusya’ya katılma konusundaki referandum kararını değerlendirdi.

Stano, son kararların, “Putin’in yıkıcı savaşını bitmeme ettireceğine ve artıracağına yönelik uluslararası camiaya mevdu boş tıpkısı işaret” olduğunu söyledi. “Kamu bunlar, Putin’in krizin çözümüne yardım yüklemek istemediğini, krizi henüz bile derinleştirmek istediğini gösteriyor.” diyen Stano, uluslararası hukukun ve BM sözleşmesinin ihlal edildiğini belirtti. Putin’in ülkesini gözlemek amacıyla nükleer silah karışma, seçkin yolu deneyeceğine yönelik sözleri sorulan Stano, “Putin çekirdeksel tıpkısı çirkef oynuyor” dedi.Share: