Nazır Ersoy, Nevşehir’de restorasyonu tamamlanan Bektaş Nazik Türbesi’nin açılışına katıldı Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hacıbektaş ilçesindeki Bektaş Görgülü Türbesi’ni görüşme etti.

Bakan Ersoy, Hacı Bektaş Iye’nin vefatının 751. yılı nedeniyle planlı yâd etkinlikleri kapsamında, restorasyonu tamamlanan Bektaş Kibar Türbesi’nin açılış törenine katıldı.

Türbeyi gezen Ersoy, çalışmalarla ilişik yetkililerden bilgelik aldı.

Ersoy, gazetecilere, Ekin ve Turizm Bakanlığınca 2020 yılından beri Hacı Bektaş Ege’yi anma etkinliklerine karı sahipliği yapıldığını, bu kapsamda ilçede ihtiyaç mahsus alanlarda restorasyon çalışması yürüttüklerini belirtti.

Bektaş Kibar Türbesi’nin hizmet ve tamirat çalışmaları için 1,1 milyon liralık masraf yapıldığını rapor fail Ersoy, şöyle konuştu:

“Geçen sene Kadıncık Anne Evi’nin yenileme, hizmet ve onarımı gerçekleştirilerek ziyarete açılmıştı. Bu sene da Bektaş Mevla Türbesi’nin bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Ziyaretçilere açıyoruz. Burası haddinden fazla çarkıt bir bina. Güzel sorunları vardı. Hele rutubet sorunu vardı. Drenajları tamamen yenilendi. Bahçenin etrafına bakir ayrımsız tefcir alanı açıldı. Yapının bütün zemini kaldırılarak neme sebebiyet veren etkiler ortadan kaldırıldı. Tamirat yapıldıktan sonraları sıvası ve cins işçilikleri baştan gerçekleştirildi. Zaman itibarıyla orijinaline makul şekilde ziyarete açılıyor. Önümüzdeki yıl ise Atatürk Evi’nin bakım ve onarımı ile ilişik ihtiyaçları karşılayacağız ve çalışmaya başlayacağız.”

Nazır Ersoy, henüz bilahare Hacı Bektaş Ege Külliyesi’ni gezdi.

Türbede yapılan çalışmalar

Firez ve Turizm Bakanlığı, Hacı Bektaş Veli Müzesi sahih yer düzlük, 1603’te Selçuklu mimari tarzında akçakesme taştan nesir edilen Bektaş Koca Türbesi’nde bakım, onarım ve yenileme çalışmaları 5 Temmuz 2021’dahi başlatılmıştı.

Çalışma kapsamında türbenin aut cephesinin bozulan derzleri onarıldı, aut cephenin cümlesi, kumlama tekniğiyle temizlendi. Çevresini saracak şekilde tefcir sistemi oluşturulan binanın pencereleri değiştirildi, kapılarının bakım onarımı yapıldı. Türbenin iç duvarlarındaki yığılmış sıvalar tamamen kaldırılarak duvarları orijinal dokusuna kavuşturuldu, sağlıklaştırılan sıvalar üzerine çeşit işleri bezendi.

Nem sorununun çözülmesi üzere türbenin temel taşı döşemesi olan ahşap mekanizma kaldırılarak, okkalı gönen içerisindeki arazi dolgu temizlendi. Çukur yapısının taşları düzenlenirken türbe, taş döşemeyle çevrelendi. Türbenin dışındaki alperen mezarlarının taşları ile bahçedeki taş pınar yenilendi.

Tadilat kapsamında, neşelilik tesisatı yenilenerek, asayiş azrail sistemi birlikte konuldu.Share: