Nazır Eş: Kamuya çağrıştırmak isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Afiyet Bakanı Fahrettin Eş, şu anne büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya okşamak üzere başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini ehlihibre hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Insan, Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Kayırıcı, hastalığı belli belirsiz ayrımsız itici algınlığı kabil geçirdiğini belirterek, “Vakit Kaybetmeden aynı aktarılma belli belirsiz bire bir geçit ağrısı oldu. Negatife dönmesi tıpkı hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve eli nimetli nakit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın anbean azalmaya başladığını, hikâye sayılarının günce 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Adam, bu süreçte hastaneye yatışların bile meydanda şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve kırıcı bakımların esasen kapanmaya başladığını anlatan Herif, “Önümüzdeki 3-4 hafta ortamında bu henüz de belirginleşecek. Amma bu ayrımsız henüz olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan bilahare ilk Avrupa’dan başlayıp sonraları bize akla yatkın mevrut benzeri dalga son teşrin, açıklık üzere yeniden olabilir. Bundan Sonra Kovid ile yaşamayı öğrendik. daha çok korumamız müstelzim, ati yaşlarda munzam hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi çıktı Kovid.” diye konuştu.

“Hastalık belirtisi hissedenler, bulaştırmamak için maske takmalı”

Icra Vekili Âdem, aynı gazetecinin okulların açılmasına ait sorusuna, “Bulut edilmemeli, maske kalmak talip gibi, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte hiçbir hacir olmadan eğitimlerine devam edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından bir önemli grubun de ekleme hastalığı kâin çocuklar olduğuna dikkati calip Koca, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları majör. Onların daha dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifham etmek istiyorum. Peçe üzere umumi anlamda bundan sonra aynı zorunluluk kaçınan. Çor belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak üzere takmalılar. Mülhak hastalığı olan ve istikbal yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önceki peçe takmalıdırlar.”

Tıpkı gazetecinin Türkiye’deki primat çiçeği vakalarına ilişik sorusunu Kayırıcı, “Güzeşte sefer birlikte söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler amacıyla hangi endemi ne da pandemi olmayacağını çok kesin tabir edebiliriz. Şu esas büyüklüğünde 12 fenomen belirleme edildi. Primat çiçeği ancak çok mümasil temasla, tıpkı ortamda ayrıntılı süre alay malay kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler daha de artacak”

Sağlıkta Beyaz Tashih çerçevesinde amme hastanelerine dönmek amacıyla başvuran hekimlerin sayısına ilişkin de vukuf veren Koca, şunları kaydetti:

“Şu anne büyüklüğünde 6 binden fazla hekim kamuya okşamak amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Elden İstanbul’dahi 1350’yi buldu. Ankara’üstelik 650’yi geçti. İzmir’de 600’e yaklaştı. Hatay’dahi 130’u buldu. Diyarbakır’birlikte 170’i buldu. Batman’üstelik 44 hekimi buldu. Hep illerden efdal oranda referans var. Elden Bayburt ve Gümüşhane’da henüz referans olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, kadın doğum ve dahiliye uzmanı her biri kısaca 400, radyolog 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, cildiye 115, ayn, KBB, hikmet tedavi ve kardiyoloji herhangi bir biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda gitmek bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şurası çok kemiksiz söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha dahi artacak. Bu benzer sadece ‘Ben Beyaz Islah çerçevesinde bu avantajlardan müstefit olmak için kamuya göstermek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Bakir dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Düzelti’ diye niteleyerek esenlik çalışanlarına ve hekimlere bir ati vadediyoruz. Taban ecir dışında temas işlemin tıpkısı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, dolayısıyla temas çalışanın mutlaka ilişik ödeme aldığı tıpkı zaman başlattık. Adaletli olan ve esenlik çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği tıpkısı çevrim.”

Vekil Eş, daha geçmiş açtıkları açıktan atamalarda başvuru sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda hep bilirkişi sayısının 46 bin olduğunu aktaran Kayırıcı, “Düşünün ki 5 bini uzman olmak üzere 6 bin hekim izansız görünmek istiyor. Bu sayı daha üstelik artacak. Bunu hep gelişigüzel göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına elan çok başvuran hekimin olacağını aritmetik ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin esenlik çalışanı alımıyla ilişik bile çalışmaların sürdüğüne bel eden Herif, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Mecmu bu poliklinik odalarında hizmet isnat etmek amacıyla bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler yazmanlık işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya henüz fazla odaklanmasına, henüz bol hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan birlik aksaklıkların hepyek çözüldüğünü bilcümle bu arada göreceğiz. Toplam 85 bin nasıp bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş arz nazik çekicilik. Kademeli adına bu yıl hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde çekicilik gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda kullanılmamış arkadaşları göreceğiz.”

Share: