Nazır Kasapoğlu, MSKÜ Akademik Yılı Açım Töreni’nde konuştu: (1)

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “81 ilde, 251 ilçede 850 bin kapasiteli 800 den çok mahdut ile adeta ayrımsız dirim merkezi konforunda bakım sağlıyoruz. 38 ülkeden daha nazik nüfusa seslenme ediyoruz.” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Bakan Kasapoğlu, yaptığı konuşmada, akademik yılın sistem için körpe olmasını diledi.

Bartın’daki kazada hayatını kaybeden maden işçilerini anıp, aileleri ile Türk milletine başsağlığı dileyen Kasapoğu, “Hepimizin yüreği yanıyor. Yanık olan, tedavi gören kardeşlerimiz için yakarış ediyoruz. Iflah murat ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Muğla’nın doğası, insanı, bir başkomutan şehri olmasıyla ülkenin özel beldelerinden olduğunu belirten Kasapoğlu, “Üniversiteler toplumları geliştiren selen yuvalarıdır. Darülfünun araştırmanın, bilimin, eğitimin, kalifiye insanın merkezidir. Darülfünun, gençlerin kendini geliştirmesi amacıyla sunu kritik dönemdir. Bir zamanda mantalite çizme, seziş edinim yuvalarıdır üniversiteler. Vekillik yerine mektepli arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını pekâlâ karşılayabilir ve topluluk olunan imkanları lacerem henüz güçlü hala getirebiliriz düşüncesiyle çabalıyoruz. Bakanlık olarak üniversiteler sunma cesim paydaşlarımızdan. Dünyanın yeryüzü kapsayıcı, sunu degaje ve kapasite adına tek ülkeyle kıyaslanmayacak tıpkısı sıkı sistemimiz var.” diye konuştu.

Kasapoğlu, farklı ülkelerin yurtlarının Türkiye’deki yurtların yarısı kadar etmeyeceğini dile getirdi.

“38 ülkeden henüz balaban nüfusa hitap ediyoruz”

Muğla’de 21 sene evvel 2 bin 673 olan akak kapasitesinin zaman 5 kattan çok artarak 13 bin 830’a ulaştığını bildiren Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“81 ilde, 251 ilçede 850 bin kapasiteli 800 den fazla yetersiz ile adeta tıpkı hayat merkezi konforunda hizmet sağlıyoruz. 38 ülkeden elan nazik nüfusa seslenme ediyoruz. Bu ayrımsız alım tablosudur. Sunu güzelce şekilde gençlerimize hizmet ediyoruz. Bu vesileyle ülkemizde var olan ev talebinin yüzde 92’sini karşılamışız. Bu rakamı elan birlikte arttıracağız. Muğla’da kullanılmamış yurtlarımızı dahi açarak yekpare sıkıntılı talebini karşıladık. Bu yıl tıpkısı zamanda az ücretlerine hiçbir şekilde zam yapmadık. Geçtiğimiz sene olduğu kabil ev ücretlerimiz 250 ile 450 teklik ortada değişiyor. amma velakin rekor seviyede artış yaptığımız, 750 liradan, bin 800 liraya çıkardığımız beslenme sayesinde, ücretsiz interneti, diğer hizmetleriyle bu ülkenin pırıl pırıl gençlerinin hizmetindeyiz. Ülkenin yarınlarının değil bugünlerinin bile umudu olan gençlerimizin 7 dönüş 24 saat hizmetindeyiz.”

Yurtları materyal fayrap etmek, istismar etmek isteyenlerin olduğunu belirten Kasapoğlu, “Onların manzara edemeyeceği çapta sunduğumuz hizmetleri, onların rüyalarında de göremeyecekleri şekilde geliştirdiğimiz kapasiteyi karalamaya çalışıyorlar amma biz katiyen bu fırsatı onlara tanımayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, uzunlamasına hizmetteki çıtayı, kaliteyi, standartları gençlerin emrine hazır etmeye bitmeme edeceklerini dile getirdi.

“150 binden aşkın öğrencimizi yurtlarımızda misafir ettik”

Bu sene yaz aylarında yolculuk etmeleri amacıyla yurtların kapılarını gençlere ücretsiz açtıklarını vurgulayan, Kasapoğlu şunları kaydetti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın da desteğiyle müze kartını ücretsiz ağıl getirdik. 150 binden fazla öğrencimizi yurtlarımızda konuk ettik. ‘Seyahatsever’ projemizle tıpkı ivme kazandırdık. Bundan sonraki süreçte projemizi güçlendirerek bitmeme edeceğiz. Muğla’daki yurtlarımız yaz aylarında arz haddinden fazla temenni gören mıntıka oldu. Sıkıntılı kapasitesiyle, sunduğumuz hizmetlerle, gençlerimizin beraberinde olma bilinciyle, emniyet, burs faaliyetleriyle, milyonlarca gencimizi faydalandırıyoruz. Gençleri hem bugünün hem birlikte yarının arz şişman değeri gören benzeri tatlılıkla yürüyoruz. Akıbet 20 yılda Cumhurbaşkanı’mızın gailesiz odaklı yöntem, hizmet anlayışıyla, geçtiğimiz sene mukavemetli çokça engeli birer birer ortadan kaldırdık.”

(Sürecek)

Share: