Nazır Soylu, Nevşehir ve Mersin’de mızrap satıcılarına müteveccih ameliyat başlatıldığını açıkladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucudan direkt ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene kadar mücadelelerinin bitmeme edeceğini bildirdi.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya sâdır esrar satıcıları, halkın diliyle “torbacı”lara müteveccih operasyonların tıpkı şekilde devam ettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz çarpış girişimi olduğu ant Türkiye’deki toplam hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Soylu, şunları kaydetti:

“Lüzumlu adliyeler, ister asayiş güçlerimiz, iş birliği ve halk birliğiyle fiilen bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza bulaşma etmemesi için balaban ayrımsız çabalama harcama etmektedirler. Türkiye’dahi, alelhusus dünyada üstelik bu kimyevi, yani sentetik uyuşturucular cihetiyle maalesef 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani ne sentetik uyuşturucular sebebiyle arttı? Zira karışımlarını ölümcül ayrımsız şekilde yapıyorlardı. Toplam 2016 yılında uyuşturucudan direkt ölenlerin sayısı adli tıp rakamlarına göre 941’di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin bilcümle ilgilendiren bakanlıklarının, güvenlik güçlerimizin ve buna rehabilitasyon anlayışını bile eklemek lazım, yapılan mücadeleyle tığ 2021 yılında aracısız uyuşturucudan ahiret yolculuğu sayısını 270’e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki muadil ülkelerden çokça daha mücadelesini ferah aynı noktaya taşıdı. Aracısız eroin ahiret yolculuğu rakamlarını birlikte diğer ülkelerle kıyaslanamayacak derecede çetin tıpkı şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi hep bu arada sürdürebilme konusundaki gayretimizi devam ettireceğiz. Biz bu sayıyı yani uyuşturucudan aracısız ölüm sayısını sıfıra indirene kadar bizim mücadelemiz devam edecek.”

Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede bir nice aşama attıklarını, yakalanan eroin satıcısının ailesine kadar araştırma yaptıklarını ve satılan noktaya kadar araştırmalarına devam ettiklerini dile getirdi.

“Genişlik gür narkotik polisi anne” projesinin muhteşem olduğunu anlatan Soylu, maden kullananların iri bölümünün anne ve babasıyla birlikte yaşadığını ifade etti.

Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede ailenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem arzı engellemeyi hem da uyuşturucu kullanımlarıyla müntesip bildirme özellikle belirleme edebilecek kişinin ailesi olduğunun bilinciyle, ailesine bile arkalama etme bilinciyle ve onu uyuşturucudan bile koparabilme anlayışıyla birçok proje bugün sahada uygulanmaktadır. Uygulamaya bitmeme edeceğiz. Anneler, babalar, aileler ‘benim çocuğum yapmaz’ demesin. Sonsuz meselenin üzerinde olmaya dikkat göstersinler. Tığ izzet olarak rastgele ailenin yanında olma zorunluluğumuzun, onların ailesinin içerisinde çektiği sıkıntılara ve dertlere kuma olacağımızın, bu konuyu o çocuğu uyuşturucudan ayırana kadar bitmeme ettirmemiz lazım geldiğinin bilinci içerisinde kadem atıyoruz. Aşama atmaya üstelik bitmeme edeceğiz.”

Kökünü Kurutma Operasyonu

Öte yandan, Nevşehir Emniyet Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 6 mahiye süreçte 66 bed üzerine adli iş yürütüldüğü, 1049 gram esrar, 940 gram bireşimli metal ve 45 gram eroin ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, senkronik operasyonda ise 75 kişinin gözaltına alındığı, 501 gram sentetik esrar, 2 alıngan terazi, 8 töz esrar otu, 4 eroin hap, 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ilgili fişekler ele geçirildiği bildirildi.

Operasyona 6 uyuşturucu köpeğinin yanında 69 kadro otosuyla 401 personelin katıldığı ifade edilen açıklamada, 1 helikopter ile üstelik çekicilik desteği sağlandığı kaydedildi.

(Bitti)

Share: