Nazır Varank, Şam Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde kurulan Tayyareci Ölçekli Şam Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışına katıldı.

Vekil Varank, burada yaptığı konuşmada, tarımı ve üretimi ilişik değere çevirmenin besin endüstrisinden geçtiğini söyledi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı olarak iyicene projelere imza attıklarını nâkil Varank, ” Avrupa Birliği’nden aldığımız desteklerle Türkiye’birlikte tarımsal üretimi gıda sanayisine, meşrubat endüstrisine dönüştürecek büyük aynı proje yaptık. INNOFOOD kapsamında Kocaeli ve Gebze’dahi TÜBİTAK kampüsünde Araştırı Ihya Laboratuvarı düz yazı ettik. Yine INNOFOOD projesi kapsamında Türkiye’nin farklı yerlerinde ayrımlı üretim tesislerini yapıyoruz. Örneğin Giresun’birlikte fındıkla ilgili ayrımsız altyapıyı kazandırdık. Gaziantep’te Antep fıstığının işlenmesi amacıyla tayyareci ayrımsız proje şehrimize kazandırdık.” dedi.

Tesisin bölgeye da ulama sunacağını rapor eden Bakan Varank, şöyle konuştu:

“Bu bünye ne işe yarayacak? Antep fıstığını makul tıpkı şekilde gitmek talip, sanayileştirmek talip farklı firmalarımız gelip burayı ülfet edecekler. Bu işin sunma elhak ve verimlisi nasıl yapılır, antep fıstığı teknolojilerinde dünya nerede gelip burada bunu inceleyecekler. Kişi işletmelerinde bunu uygulayacaklar. Bunun beraberinde bayağı ölçekli üretim yapmak isteyen üreticilerimize üstelik biz buradan kesim şeklinde hizmet vereceğiz. Siktirici üreticiler burada kavurmasını, işlemesini yapabilecekler. Avrupa Birliğiyle eş desteklediğimiz 1,5 milyon avroluk benzeri hibeyi Gaziantep’e verdik. Hakeza fena hâlde ayrımsız tesisi da yereldeki paydaşlarımızla alay malay şehrimize kazandırdık.”

Gıdanın çok stratejik tıpkı düz olduğunu anlatan Bakan Varank, gelecek 100 yılda dünya siyasetini akarsu, gıda ve enerjinin belirleyeceğine belen etti.

Bu 3 alanda birlikte çok çetin icraat yaptıklarına aksan özne Varank, ” Karadeniz’birlikte gazımızı keşfettik. Önümüzdeki seneden itibaren karayla buluşturacağız, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Daha gür ekincilik yapmakla ilişkin haddinden fazla bunaltıcı çalışmalarımız var. Amma besin endüstrisinde üstelik aha Gaziantep’teyiz. Gaziantep’in yer yaşayan olduğu alanlardan benzeri tanesi, çok aheste çalışmalarımız var. Suyla ilgilendiren çokça ağırbaşlı çalışmalarımız var. Tığ şehrimizi, ülkemizi kalkındırmaya bitmeme edeceğiz. Buradaki antep fıstığı tayyareci el işi tesisi üstelik şehrimize hem dahi bölgemize okşayıcı uğurlu olsun. Bura sadece Gaziantep’e değil kasaba illere ilkin Şanlıurfa kalkışmak için hizmet edecek. İnşallah buradan pir neticeler alacağız. Endüstrimizi dahi dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

Nazır Varank daha bilahare protokol üyeleriyle açılışını yaptığı tesisi gezdi.

Açılışa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delimsirek, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ileri Uç Oyuncusu ve ilgililer katıldı.

Icra Vekili Mustafa Varank henüz sonra Gaziantep Üniversitesi’nde bulunan Elektron Tesri ve Radyofarmasötik Üretim Tesisi’ni müzakere etti.

Share: