Nevşehir genel: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyeti Nevşehir’de

Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Ülfet Gurubu Başkanı ve Trabzon Mebus Salih Cora:

“Romanya ile düğme ticaret hacmimiz şu anda 8,5 milyar dolar civarında”

NEVŞEHİR – Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki heyet, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Fahri Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi adına Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, güne hamam çekicilik palavra uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine tutkun Çavuşin köyünden havalanan yunak gelgel balonuna binen astronomi, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Palavra gezisinde heyete haremlik eden Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Trabzon Mebus Salih Cora, seyahat öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya ortada tarihsel bağlar vardır. Kültürel, ekonomik ve toplumsal ilgiler az çok güçlüdür. Tığ dahi vekil diplomasiye ehemmiyet yöneltmek hesabına bu heyetlerle alay malay diyaloglarımızı henüz dahi ilave gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini birlik destekleyen bire bir ülkedir. Herhangi Bir geçen gün tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye beyninde stratejik işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Düğme ticaret hacmimiz şu anda 8,5 bilyon dolar civarındadır. 20 almanak hedef perspektifimizde bunu 15 bilyon dolara takip etmek var” dedi.

“Alelhusus bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’birlikte oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine nakil fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele Romanya’nın Türkiye’birlikte değişik değişik illerde gönüllü konsolosları var. Bunlardan birisi dahi Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Gönüllü Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e tıpkı ziyaret gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle akıbet yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye ağır manada tıpkısı seyyah akını var. Bu turizmden Nevşehir’in birlikte olumlu yönde etkilenmesini ikbal ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Gurubu Başkanı ve Sosyal Demokrat Parti Mebus Nicolae Georgescu da, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu yerine Türkiye’bile bir paradigma çalışmalarda bulunduk. Hele Dışişleri Bakanı ile görüştük ve görüşme haddinden fazla muvaffakiyetli geçti. Bugün de Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e de teşekkür ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde elan de yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile birlikte şu an Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan imdi gezici çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin mühim ortak olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu heyetini Kapadokya’üstelik ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki dost müttefik ve mühim eş. Dostluk olgusu ile birlikte antlaşma geçirince birlik ve iletişimle bu arada henüz de güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız herhangi bir iki büyüklük hesabına fena hâlde olur” diyerek konuştu.

Share: