Okan Gaytancıoğlu: “Eczacılar İlaç Bulunamadığı İçin Ehliyetli Gelire Erbap Olamıyor”

CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, eczanelerde kâh ilaçların bulunmadığını, yurttaş ve eczacıların baskı bire bir süreçten geçtiğini söyledi. Gaytancıoğlu, “Esasta müşterileri var, değme dönüş reçetelerle dünya kadar koca buralara geliyor ama umar bulunamadığı için onlar dahi tam gelire ehil olamıyorlar” dedi.

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu, bugün Edirne’de tıpkı eczaneyi musahabe etti. Eczanelerde ara sıra ilaçların bulunmadığını tabir eden Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“ECZACILAR DAHI EYLEM YAPTILAR AMA HALA KAZANAMIYORLAR”

“Esasen müşterileri var, seçkin bölüm reçetelerle dünya büyüklüğünde eş buralara geliyor amma tılsım bulunamadığı üzere onlar birlikte yeterli gelire cemaat olamıyorlar. Sağlıkta elhak etki vardı. Doktorlar eylem yaptılar kazandılar, eczacılar birlikte gösteri yaptılar amma bibi kazanamıyorlar zira deva sıkıntısı dönme geçtikçe artıyor zira eczacılara daha bağan ücret teklif ediyorlar ama haddizatında anca değil. Eczacının masrafı hoppadak çıkar yol değil ki. Buranın elektriği, teshin sorunları, taşıma, ekstra maliyetler var, iş ücretleri var. Temas dönüş gelen zamlar var. Zımnında karlar düşüyor onlar üstelik çıkar yol bulamama sıkıntısında müşterileriyle yüz yüze kalabiliyorlar.”

“YOKSA DİĞER ARKADAŞLARA YÖNLENDİRİYORUZ”

Eczane çalışanı ise ara sıra ilaçları realizasyon etmekte engel çektiklerini belirterek şunları söyledi:

“Şu an teminle ilişkin tıpkı ağırbaşlılık var. Lüzumlu deva firmalarının istihsal kapasitesi lüzum fiyatlar. Bire Bir şekilde bulunamayabiliyor. Gravite var. Çözülür diye niteleyerek ümit ediyoruz. Firmaların belki fiyatlarla ilişik ayrım tür mi? Daha üretilir ağıl getirebilir mi? Hakeza tıpkı beklentimiz var. İnşallah çözülür. muadil olarak varsa vatandaşımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Yoksa değişik arkadaşlara yönlendiriyoruz. Bir şekilde vatandaşımızın işini görmeye çalışıyoruz, elimizden geldiği büyüklüğünde. Olmadığı zaman meslektaşlarımıza yönlendirmeye çalışıyoruz. Lüzum WhatsApp grubu kendisine lüzumlu toprak, çarşı eczaneler… On Paralık olmadığında hekimle görüşerek doktor bambaşka tıpkı tedavi uygular mı, o şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz.”

“SIKINTILI BİR SÜREÇTİ BENİM İÇİN”

Eczaneye ilaç kabul etmek amacıyla gelen Emel Cüret, “Kızımın aynı ilacı vardı. Onu kullanması gerekiyordu. Kestirmece 3-4 pasaj eczane gezdim, yoktu. Depolarda bile yoktu. Çokça iri sıkıntılar yaşadık o dönemde. Koca değeri olduğu söyleniyor ama o ilacı kullanması gerekiyordu. Henüz sonra ilacı İstanbul’dan getirttiğim oldu. Boğunuk aynı süreçti benim için” dedi.

Share: