Olimpiyat şampiyonu yumruk oyuncusu Busenaz Sürmeneli’nin hayatı kitaplaştırıldı

Türkiye’ye kadınlarda 17 yıl bilahare olimpiyat değerli madalyası kazandıran milli yumruk oyuncusu Busenaz Sürmeneli’nin sahn hikayesi ve başarıları, gazeteci yazar Ersin Şiyhan eliyle kitaplaştırıldı.

Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu milli yumruk oyuncusu Busenaz Sürmeneli’nin biyografisinin laf aldığı ‘Altın Zor Busenaz Sürmeneli’ ünlü pusula, gazeteci edip Ersin Şiyhan imzasıyla Yanay Mektup tarafından yayımlandı. Bu betik ayrımsız zamanda Şiyhan’ın ikinci kitabı oldu. Kitapta Sürmeneli’nin çocukluğu, Antrenörü Cahit Süme marifetiyle boksa yönlendirilmesi, yaşadığı müşkülat, elde ettiği başarılar kıvrak ayrımsız dille okurlara aktarıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, ‘Asla Pes Gelmek Yok’ sloganının yer aldığı kitabın ön sözünü kaleme aldı. Kasapoğlu yazısında sporun, sporcuların takkadak kendilerini değil takipçileri olan milyonları de dikçe etkileyen tıpkı olgu olduğunu belirterek, Türkiye’nin akıbet yıllarda spora ve sporcuya yaptığı yatırımlar sebebiyle makro başarılar elde ettiğini söyledi. Sürmeneli’nin olimpiyat altın madalyası kazandığı Tokyo Olimpiyatları’nda karşılaşmaları bizzat durumunda takip ettiğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Busenaz, ‘Çocukluk hayalim avuçlarımın içinde’ derken esasen takkadak kendi hayalini gerçekleştirmekle kalmamış, bu toprakların çocukları üzere hayatiyetli aynı sabah yeli kaynağı olmuştur. Onun Karadeniz’in bağrından bökelik kürsülerine uzanan hikayesi, nesiller boyu ölçüm, gelgel ve hayranlıkla hatırlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Kitabın son bölümünde ise Busenaz’ın, olimpiyat zer madalyasını söz verdiği amacıyla Şehit Ermiş Bülbül’ün mezarına götürdüğü aktarıldı. – İSTANBUL

Share: