Oluşum firmalarına “Çırakbul web” uygulamasının tanıtımı yapıldı

İşletmelerin istediği nitelikte çırağı bulabilmesi üzere, Adıyaman İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü kendisine geliştirmiş olduğumuz ‘Çırakbul web’ uygulamasının tanıtımı yapıldı.

Ara elaman ihtiyacının karşılanması ve mesleki eğitim merkezi programında karşılaşılan problemlerin çözülmesi üzere Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleksel Eğitimden Mesul Yazıhane Müdürü Necmettin Parafin Başkanlığında yapı ürünleri imalatı (Amade giyim) işleyen işletmelerin yetkilileriyle toplantı yapıldı. Sektörlerin gerekseme duyduğu nitelikli mesafe elaman sorununun çözülmesi amacıyla Adıyaman Mimar Sinan Meslek Lisesi bünyesinde moda hazır giysi alanının açılması ve sektörle iş birliğine gidilerek amade çul alanında üretim yapılmasıyla ait çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. İşletmelerin hazır çul sektöründe ihtiyaç duydukları makina sakınım parçaların Adıyaman İl Milli Terbiye Müdürlüğü bünyesinde kurulan yayın ihya merkezinde (ÜRGEM) geliştirilmesi ve çığır liselerinde üretilmesi için müracaat yapıldı. İşletmeler, Çırakbul web uygulamasına giriş yaptıktan bilahare “İşletme kaydı” menüsünden işletmelerine ilgili idrak kimlik numarası ve istenen değişik işletme bilgileriyle “İşletme kaydı” oluşturmakta. İşletmeler, “İşletme kaydı” oluşturduktan sonra “Şakirt Talebi” menüsüne methal yaparak ihtiyaç duydukları düz-dallarda, istedikleri nitelikte şakirt talebinde bulunmaktadır. bununla birlikte gelişim arayan ve çıraklık sistemine karışma atılmak isteyen eşhas uzuv girişi menüsünden kimlik numaraları ve gayrı ferdî bilgilerini girerek üyelik oluşturmaktadır. İş arayan ve yamaklık sistemine karışma gelmek talip şahıslar üyelik oluşturduktan sonradan iş ilanları menüsünden kendilerine akla yatkın hareket ilanlarına başvuru yapmaktadırlar. bununla birlikte işletmeler, şakirt talebi menüsünden ihtiyaç duydukları kayran-dallara iş arayanların yapmış oldukları başvuruları görmekte ve işe alacakları eşhas üzere prosedür kuruluş edebilmektedir. İş arayan ve yamaklık sistemine karışma girmek isteyen kişiler ise “Başvurularım” menüsünden başvurdukları hisse senedi ilanların sonucunu takip edebilmektedir. İşe alınacak şahıslar, işletmeler eliyle, mesleksel yetişek merkezi programı uygulayıcı okullara, yönlendirilerek yamaklık sistemine karışma edilmektedir. Yamaklık sistemine dahil edilen şahıslar ortaokul mezunu olup, lise diploma programına araç olmuşsa bu eşhas üzere, 9., 10. ve 11. sınıflarda minimal ücretin yüzdelik 30, 12. Sınıfta ise yüzdelik 50’si oranında ihtişam katkısı verilir. Bu şahıslar haftanın 4-5 haset işe, 1 haset okula masraf. Mezun olmaları durumunda bu kişilere iz lisesi diploması + maharet belgesi + aksiyon yeri açma belgesi verilecek.

En birkaç ortaöğretim mezunu olanlar ise 27 haftalık teknik telafi programına dahil edilecek ve bunlar amacıyla ise bu süreçte minimal ücretin yüzde 50’si kadar azamet desteği verilecek. – ADIYAMAN

Share: