Ömer Fethi Gürer, Cali Gübreye Karşı Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, küsurat düzme matbu olaylarına karşı denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını da çiftçinin karşılayacağı ayrımsız uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı açıklamada, Avrupa’dahi gaz fiyatlarında yaşanan artışın tezek fiyatlarında bakir dalgalanmaya illet olabileceğini, bunun dahi basılmış sahtekarlığının henüz da artmasına yol açabileceğini belirtti. Sahte gübreye alın denetimlerin artırılmasını isteyen Gürer, çiftçinin basılmış giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden matbua ithal etmesine karşın matbua fiyatları Avrupa’daki fiyatlara bakarak ayarlandığı üzere basılmış fiyatları üstelik sürekli artıyor. Vekâlet, soruma verdiği yanıtta, ayrımsız yıl içre gübreye yüzdelik 342 zam geldiğini belirtti. Bu durumda çiftçi, özellikle sonbahar aylarında teşrinievvel yaparken tezek almakta zorlanıyor. Ne matbua rençper için ihtiyaç ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin lira civarında. Sonbaharda ati sene amacıyla ekim yapılacak ve çiftçinin, ürün alabilmek amacıyla taban basma atması gerekiyor. Taban gübrenin (DAP tezek) tonu 18 bin lirayı buldu. Gücük Ay 2022’dahi DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin ne gübreye ihtiyacı varsa o basılmış bir anda artıyor. Krizle gelişigüzel hele Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatlarındaki artış, ülkemizde matbua fiyatlarının artmasına defa açabilir. Basma fiyatları elan bile artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, gübre fiyatlarındaki artışın hilekâr ve sahtekarları dahi harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde kabilinden illerde düzme basma olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri tetik olmaları üzerine uyaran Gürer, yetkililerin de bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine meni etti.

Gürer, matbu üstüne çiftçiyi desteklenmiş edecek desteklerin verilmesi gerektiğini üstelik anlatım ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını üstelik çiftçinin karşılayacağı tıpkısı uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: