Ömer Fethi Gürer’den Karaismailoğlu’na: “Garanti Edilen Kurgu Sayısı ve Kamu Zararını Açıklamaktan Kaçınıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde- Ankara otoyolunun maliyetiyle ilişkin soru önergesine Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun hemen “kül iş ve işlemlerin mevzuata uygun yürütüldüğü” şeklinde cevap vermesine tepki gösterdi. Gürer, “Sayın Bakan, geçen anahtar sayısı ile güvence edilen şalter sayısı arasındaki ayırt ve bu ayırt zımnında oluşan kamu zararını açıklamaktan kaçınıyor. Gelişigüzel şeyin mevzuata makul olduğunu açıklamakla yetiniyor. Anca anlaşılıyor ki, yola dökülen trilyonları dahi mevzuat yiyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, 16 Ağustos’ta verdiği soru önergesi ile Niğde-Ankara otoyolunun maliyetini TBMM gündemine taşımıştı. Gürer’in Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyleydi:

“GEÇİŞLERİN SAĞLANMAMIŞ OLMA NEDENİ İLE ŞİRKETE YAPILAN BÜTÜN IFA HANGI KADAR?”

“Niğde-Ankara arası yapımı gerçekleşen yap, işlet, devret modeli ile münakasa edilip ulaşıma açılan otoyol aplikasyon sözleşmesinin ilişkin hükümleri göre aynı işletme yılında görevi şirketin kusuru dışında her nedenle bir işletme yılında bahis konusu uyuşma veya kesimler amacıyla güvence edilen mecmu araç sayısına ulaşılamaması durumunda meydana gelen sağlık kaybı ekonomik ve finansal gayeli transfer adlı bütçe tertibinden işyar şirkete ödendiği bilinmektedir.

Trafik Garanti sayısı Ankara-Acıkuyu arası 34 bin otomobil, Acıkuyu-Alayhan arası 23 bin araba ve Alayhan- Azmak arası 18 bin araba olarak açıklanmıştır.

-Yolun hizmete açılması ile muhtemel dil geçişi bugüne kadar sağlanmış mıdır?

-Belirtilen geçişlerin sağlanmamış olma nedeni ile şirkete yapılan bütün ifa ne kadardır?

-Geçiş ücreti genişlik faziletkâr yollardan olan bu yolda geçiş ücreti düşürülerek yolun kullanımın artırılması için tıpkısı düzenleme sağlanacak mıdır?”

KARAİSMAİLOĞLU: BIRLIK İŞ VE İŞLEMLER MEVZUATA UYGUN YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu ise istifham önergesine verdiği yanıtta, “YİD projelerinde eksiksiz iş ve işler; mevzuatına makul kendisine, Aplikasyon Sözleşmelerinde saha alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir” ifadelerini kullandı.

Gürer, Karaismailoğlu’nun yanıtıyla ait şu açıklamayı yaptı:

“Yap-işlet-devret modeli ile yapılan Ankara-Niğde otoyolunda hem ücretlerin haddinden fazla erdemli olması hem üstelik güvence edilen komütatör sayısının aşkın olması nedeniyle beklenen anahtar intikal sayısına ulaşılamadığı bilinmektedir. Sayın Bakan, geçen komütatör sayısı ile garanti edilen açkı sayısı arasındaki fark ve bu ayırt dolayısıyla oluşan kamu zararını açıklamaktan kaçınıyor. Temas şeyin mevzuata akla yatkın olduğunu açıklamakla yetiniyor. Öyle anlaşılıyor ki, yola dökülen trilyonları da mevzuat yiyor.

“KEZ FAIL YOLUNU BULURKEN VATANDAŞ YOKSULLAŞMAKTA”

AKP iktidarının övündüğü yolların yapılış yöntemi devletten müteahhide dökme trilyonların hikayesidir. Mütezayit eş ve vasıta sayısı ile gerekseme olan yollar iktidarda kim olsa fayrap etmek zorundaydı. Ancak bu kadar tutumsuz, farmason devleti kötülük ettirip, kaynakları çarçur emreylemek fakat AKP zihniyeti kabilinden ayrımsız anlayışa şans olurdu. Halkın kıt tatmin yaşadığı yerde geçilmeyen yola köprüye para ödeyip, vatandaşın vergileri ile sağlanan kaynaklar harcanmakta ve yol özne yolunu bulurken vatandaş daha da yoksullaşmaktadır. Bu defa, güreşçi köprüsü ve tüneller tekrar yapılırdı ancak fehamet geçilmeyen yola dünyalık ödemez ve kaynaklar böylesi eritilmezdi. Bakanlar da utandığından olacak verileri dahi paylaşamıyor.”

Share: