ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA KOKU KESEN TATBİKAT

ORDU’de, İl Kıran ve Ivedili Format (AFAD) Müdürlüğü aracılığıyla 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Baş Döndürücü, Kayıp Arama-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta mahdut kalanları, gittikçe yarışan ekipler kurtardı, suda zayi kişiler amacıyla da taharri çalışması yapıldı. Kıran Güvenlik Komutanlığı’na ilişkin sefine ve helikopter üstelik tatbikatta kullanıldı.

Kalaba İl Kıyamet ve Ivedili Nitelik (AFAD) Müdürlüğü tarafından, ‘Sel, Taşkın, Zayi Arama-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Kargaşa ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilo yağış düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si ada üzerinde olmak için toplam 15 yaşama çevrik kalırken, 9 kişi ise kayboldu. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. İlk adına ırmaktaki adaya botla ulaşan ekipler, çevrilmiş artan 12 kişiyi kurtarıp, emniyetli bölgeye aldı. Arkası Sıra ırmakta çevrilmiş küsurat 3 kişiyi dahi kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu sırada tashih çalışması özne vinç operatörü, ırmakta çevrilmiş kaldı. Cerrah ve gelişim makinesi birlikte tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği yeğin sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin anahtar üstünde muhat kalması konusunda harekete geçti. Açkı üstünde mahsur küsurat kişiyi, ekipler tehlikesiz bölgeye, su altında yapılan aramada dahi cansız bedenlerine ulaşılan 2 kişi botla karaya çıkartıldı. Bu tam Trabzon’dan getirilen çalışkan taharri köpeği de bölgede kontrol yaptı.

HELİKOPTER MUHAT KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta çevrik artan kişiye ulaşamaması zımnında bölgeye Yaka Güvenlik Komutanlığı’na tutkun helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen sevimli, mahsur kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Yaklaşık 2 saat süren tatbikat, çevredekilerin el telefonu kamerasıyla her an kaydedildi.

‘ÜLKE ADINA HER AN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın peşi sıra açıklama işleyen Kargaşa Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere hazır olunması gerektiğini belirterek, Bugün Kalabalık’birlikte bölgemizden 10 ilden bilcümle birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda adamakıllı ayrımsız manevra gerçekleştirdiler. Yaka güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, afiyet ekiplerimiz ve bütün birimlerimize büyüklüğünde kusursuz aynı tatbikatla beklenir başat, toprak kayması evet da benzeri afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, liyakatli bire bir şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi kıvançlı etti. Çünkü, herhangi bir kalem afete hazır olmamız gerekiyor. İki sene önce bitişik ilimiz Giresun’daki sel felaketini bütün birlikte yaşadık. İlk revan ekiplerden biri olarak konuşuyoruz. Bizim büyüklük olarak giderek hazır olmamız geçişsiz. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda fahri vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın şipşak himayelerinde devletimizin bütün birimleri kendisine facia simultane oraya gitmesi bunun bire bir göstergesi. Tamlık ekibe teşekkür ediyorum diye niteleyerek konuştu.



Share: