Ordu’da yeğin, taşkın, kayıp arama istirdat tatbikatı gerçekleştirildi

Kalaba’üstelik, “2022 Kıyamet Manevra Yılı” kapsamında dominant, çılgın, zayi kontrol kurtarma tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Afet ve Müstacel Nitelik (AFAD) Başkanlığının, 2022 yılını “Kıyamet Manevra Yılı” olarak zar etmesi zımnında İl AFAD Müdürlüğünce Melet Irmağı’nda “yeğin, müfrit, zayi taharri kurtarma” temalı lehçe düzeyde düzlük tatbikatı birleştirme edildi.

AFAD Müdürü Osman Işık’ın tatbikat karşı verdiği brifingin arkası sıra yer manevra senaryosuna geçildi.

Senaryo gereği, Meteoroloji Havza Müdürlüğünden metrekareye 216 kilo yağış bilgisinin alınmasının arkası sıra Altınordu ilçesi Cumhuriyet ve Kayabaşı mahallelerinin başat ve taşkından etkilenmesi neticesinde evgin buut ihbar ve çağrı hattına mevrut bilgiler ışığında el genelinde yaşanan olumsuzluklar ilçeler bazında sıralandı.

Melet Irmağı’ndaki suyun yükselmesi dolayısıyla alanda ve evdeki vatandaşlar ile faaliyet özne iş makinesi operatörü olmak amacıyla 14 gönül çevrilmiş kaldı, bir komütatör ise içindeki 3 kişiyle ırmağa düştü.

Ayrıca hayvanlarını ırmaktan karşıya buyurmak isteyen sürücü, eşi ve oğlu, küçükbaş hayvanlarıyla suya kapılarak kayboldu, toprak kayması sebebiyle yıkılarak ırmağın akıntısına kapılan ahşap yapıdaki 4 kişiden veri alınamadı, ekincilik arazileri, iş yerleri ve evlerde hasar oluştu, Kalaba’yu Giresun’a bağlayan karaca uğrunda muvasala etkilendi, üç evde dahi pinpon meydana geldi.

Bu bilgiler çerçevesinde, Ordu ve kasaba illerden itfaiye aracı, UMKE, bahir polisi, Kenar Güvenlik, uyanık arama kurtarma timi, AKUT, İHH ile çeşitli arama kurtarma ekiplerinden oluşan personel, 54 şalter ve helikopter, bot, tepkili uçak ski, dron, K9 köpeklerinin de kayran aldığı açar ve malzemelerle çalışmalara katıldı.

Ekiplerin sudan ve karadan, helikopterle da açıktan olaylara müdahale ettiği manevra, gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatla mümkün bir afette neler yapılması gerektiği kılgısal namına gösterildi”

Vali Tuncay Sonel, burada gazetecilere, 129 şalter ve 697 katılımcının bulunduğunu tatbikatın, eksiksiz birimlerin koordinasyonuyla liyakatli şekilde ifa edildiğini söyledi.

Kıyı Güvenlik helikopterinden, jandarmadan emniyete, keyif ve itfaiye ekiplerinden bütün birimlere büyüklüğünde aklı başında bire bir tatbikatla olası afette neler yapılması gerektiğinin kılgısal gösterildiğini belirten Sonel, mutluluk olarak seçkin kalem afete mücehhez olunması gerektiğine bel etti.

Türkiye’nin serencam yıllarda afetlere tedbir ve engelleme konusundaki başarısına dikkati çeken Sonel, 2020’birlikte Giresun’un Dereli ilçesinde yeğin afeti meydana geldiğini, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde devletin ve gönüllü taharri kurtarma ekiplerinin afet bölgesine ivedilikle anlama etmesinin bunun ayrımsız göstergesi olduğunu anlattı.

Sonel, tatbikatta emeği sabık bütün kamu çalım ve kuruluşları ile sivil sosyete kuruluşlarına teşekkürname ederek, “Tatbikata katılan arkadaşlarımıza Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun muvaffakiyet dileklerini ve selamlarını ilettim. Kazasız, belasız tatbikatımız da sonuçlanmış oldu. Rabbim tam afetlerden ülkemizi korusun ve hakeza alp güvenlik güçlerimizin, kurumlarımızın, gönüllüklerimizin, himmet verenlerin birlikte ayağına taş değdirmesin.” dedi.

Share: