Organ nakillerinin laboratuvar çalışması üzere Akdeniz Üniversitesinde “bilgelik vadisi” kurulacak

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde, hayvandan insana organ aktarımı çalışmalarına enfrastrüktür oluşturulabilmesi üzere “vukuf vadisi” kurulacağı bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi müessis rektörü Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu anısına, kentteki tıpkı otelde “Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Günleri 40. Yıl Sempozyumu” düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, açılışta yaptığı konuşmada, sempozyumun örgen naklinin geleceğine müteveccih çalışmalar için kocaman bir yapılanma olduğunu söyledi.

Laboratuvar çalışmalarının kritik çalım oynadığını vurgulayan Özkan, örgen nakillerinin canlıdan ve kadavralardan yapılabildiğini anlattı.

Dünyada kadavradan evvel rahim naklini, Türkiye’üstelik önceki yüz ve koşa kol nakillerini gerçekleştiren Prof. Dr. Özkan, nakillere alternatif üretmeye yönelik icraat yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Organ üretimi yahut bambaşka canlılardan aza nakilleriyle ilgili çalışmaların önemine değinen Özkan, şunları kaydetti:

“Aza bulunamıyorsa alternatifleri araştırmalıyız. Dünyada hayvanlardan insanlara organ aktarımı kabilinden konular var. Bununla ilişkin hemen cerrahi ve yetişkin adına değil, moleküler düzeyde tetkikat fethetmek gerekiyor. Bu kapsamda Akdeniz Üniversitesinde ‘vukuf vadisi’ kuracağız. Esenlik Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde desteğimizi aldık. Haber vadisi tasarlamak üzere görüşmelerimizi yapıyoruz başkaca ihalesi üstelik oluşturuldu. Benzeri enfrastrüktür oluşturuyoruz. Güçlükle içinden ve mikro dışından bu çalışmaların içerisinde saha takanak isimleri yerleştirmeye çalışıyoruz. Tıpkısı domuzun kalbini alıp aktarım edemiyorsunuz, bunun lacerem yapılacağı, eğlenceli olmayan bire bir dokunun şüphesiz düzenli ağıl geleceği kadar laboratuvar çalışmaları fora etmek üzere ‘veri vadisi’ oluşturuyoruz.”

“Laboratuvar çalışmalarımızı da hızlandırmamız gerekiyor”

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan dahi organ aktarımı merkezinin 40 almanak süreçte berenarı kalburüstü işlere imza attığını dile getirdi.

Merkezde 5 bin 216 böbrek, 744 uykuluk, 113 önsezi ve 12 muhtelit yoğun nakli yapıldığını anlatan Özkan, nakiller kadar araştırmaların üstelik ehemmiyet taşıdığını anlatım etti.

Örgen naklinde gür ayrımsız aşamada olduklarını vurgulayan Özkan, “Bundan sonraki süreç hayvanlardan insanlara makul nakillere gidiyor. Klinikte muhteşemiz ama laboratuvar çalışmalarımızı üstelik hızlandırmamız gerekiyor. Geride kaldığımızı düşünüyorum. Treni kaçırırsak ahit bizden yana olmayabilir. Tüm hocalarımızın henüz tetik, özenli olmasını ve esas yorması gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı de organ aktarımı merkezinin 40 yıldır oldukça kudretli nakillere imza attığını, çalışmaların benzeri özenle sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Sempozyum ferda sona erecek.

Share: