Pakistan’a arkalama malzemesi haiz dördüncü “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Facia ve Müstacel Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda bir araya mevrut sivil sosyete kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insanca müzaheret malzemelerini yeğin felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak dördüncü “İyilik Treni” Ankara’dan yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını soldurmak amacıyla çadır, battaniye ve gıda malzemelerinden oluşan insancasına yardımla yola çıkacak dördüncü “İyilik Treni” amacıyla tarihi Ankara Garı’nda tören düzenlendi.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Delice, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi, Türkiye Cumhuriyeti Izzet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş. Umumi Müdürü Mezhep Yalçın, Türk Kızılay Arsıulusal İşler ve Göç Hizmetleri Umumi Müdürü Alper Küçük ile sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Soylu, programda, mazlum coğrafyalara insani yardım malzemelerinin gönderildiği Ankara Garı’nın “İyilik Garı” yerine öne çıktığını anlatım etti.

Türkiye’nin Pakistan’daki sel felaketi üzere seferber olduğunu belirten Aristokrat, yeğin zımnında Pakistan’ın üçte birinin su altında olduğunu, 33 milyon kişinin selden doğrudan etkilendiğini, şu asıl kadar 1391 Pakistanlının hayatını kaybettiğini, 600 bin evin ağız ağıza yıkıldığını, 1 milyon 300 bin lüp da kısmi olarak hasar gördüğünü kaydetti.

Aristokrat, Türk milletinin dünyanın neresinde olursa olsun print durumdaki milletleri serbest bırakmadığına belen ederek, Türkiye’nin, serencam 4 yılda zat milli gelirine göre dünyada yeryüzü faziletkâr insancasına yardımı işleyen devlet olduğunu söyledi.

“Yardım sırası deminden bizde”

Halas Savaşı sırasında Pakistan halkının Türkiye’ye yaptığı yardımları hatırlatan Aristokrat, “Geçen hafta Pakistan Başbakanına bunu ifade yazar ‘Biz size gönül borcu borçluyuz, ödeyemeyiz’ dediğimde kendisi bana ‘Kardeşin kardeşe borcu olmaz’ dedi. Özgürlüğümüz, bağımsızlığımız ve zaman bu coğrafyada çocuklarımızın hür ve bağımsız milletvekili yaşamasını realizasyon etmede bu insanlar bize güncel kadar nakil vasıtaları olmadan desteklerini ve kardeşliklerini gösterdi. Bittabi şimdi mesafe bizde.” diye konuştu.

Soylu, şu esas büyüklüğünde Pakistan’a insani müzaheret malzemesi gebe 12 uçak ve 3 trenin gittiğini anımsatarak zaman dördüncü treni sâri edeceklerini, beşinci trenin de 13 Eylül salı haset Mersin’den gideceğini söyledi.

Pakistan’a 50 bin keçe gönderilmesinin planlandığını kaydeden Soylu, “Şu temel büyüklüğünde 20 bin oba, 47 bin 631 azık ve saffet malzemesi kolisi, 38 bin 800 battaniye ve Sağlık Bakanlığımızdan 586 bin 572 ünite tıbbi malzeme ve ilaç ile 50 bot gönderildi.” dedi.

“Suyun çekilmesinin etraflı mütemadi olacağını düşünüyoruz”

İçişleri ve Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklardan ekiplerin taharri istirdat çalışmaları üzere Pakistan’de bulunduğunu bildiren Aristokrat, Türkiye’nin su çekildikten sonra bile Pakistan’üstelik yapacaklarının olduğu bilgisini verdi.

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum’la geçen hafta musahabe ettikleri Pakistan’de gördükleri tabloya ilişik Aristokrat, “Halen Himalayalar’ın eridiğine müteveccih değerlendirmeler söz konusu. Suyun çekilmesinin uzun sürekli olacağını düşünüyoruz. Onun amacıyla bu yardımları uzun devamlı yapmanın yani kış ve kış sonrasına bile tekabül etmesinin akıllıca olacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Arkadaş zor günde galiba evet”

Vali Delice ise dostun print günde mahsus olacağını belirterek, Türkiye’nin, dominant felaketinin yaşandığı Pakistan’a dostluğunu zaman göndereceği müzaheret malzemeleriyle hele elan gösterdiğini söyledi.

Yunus Sezer birlikte ilki 2 hafta geçmiş gönderilen “İyilik Treni”nin ferda Pakistan’a ulaşmasının planlandığını dile getirekek, mazlum coğrafyalara arkalama ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını rapor etti.

“Türk kardeşlerimizin desteğiyle daha yaşayan tıpkısı şekilde bunu aşacağız”

Sirus Seccad Gazi ise Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk halkına teşekkürname ederek, “Pakistan bunun üstesinden gelecektir ama Türk kardeşlerimizin desteğiyle henüz dinamik tıpkısı şekilde bunu aşmış olacak.” dedi.

Zihniyet Yalman, “Pakistanlı kardeşlerimize önce 3 trenle toplam 82 vagonla 1373 titrem insanca yardım malzemesi gönderdik. Zaman da 33 milyonu aşkın Pakistanlı kardeşimizin sel felaketi nedeniyle ihtiyaç duyduğu, 22 vagonda 539 ton acil yardım malzemesini haiz dördüncü ‘İyilik Treni’mizi uğurluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yalçın, Pakistanlı afetzedelere ulaştırılacak müzaheret malzemelerini taşıyan trenlerin, Ankara’dan İran’ın Zahedan İstasyonuna kadar olan 3 bin 991 kilometre mesafeyi 8 günde katettiğini, malzemelerin buradan yapılan aktarmanın arkası sıra Pakistanlı gerekseme sahiplerine ulaştırıldığını bildirdi.

Alper Basit bile Türkiye ve Pakistan’ın birbirlerinin duasında ve yumruk günlerinde yanında olan iki büyüklük olduğuna işaret ederek, devletin desteğiyle imece usulüyle hazırlanan “İyilik Treni” seferleriyle dünyaya faal, içten ve aceleci yardımın lacerem yapılacağının gösterildiğini anlatım etti.

“İyilik Treni”, henüz bilahare dualarla Pakistan’a uğurlandı.

Share: