Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola imdi

Afet ve Evgin Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, dominant afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insani müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri nedeniyle Tarihi Ankara Garı 1. Peron’dahi, AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Okkalı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan sel afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların da afetzedelere acul aynı şekilde ulaşmasını rica eden Bozkurt, “Umut ediyoruz kim trenlerle revan hem müzaheret paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem da çerge ve battaniye kabil asıl insancasına müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diyerek umut ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört havza belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde atılmak için sağlık trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı haset Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları de Pakistan’a başarmış olacak.”

“Mecmu demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Yoğun Altun dahi 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 ton insancasına müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Biraz sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar mecmu 3 bin 991 kilometre ara ikmal edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine olanaklı olan yer bodur sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki birlik demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 ton azık yardımının Pakistan’de yaşanan azık sorununa kocaman oranda katkıda bulunduğunu rapor fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz çarpık çurpuk atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara enerjik trenler amacıyla müzaheret hazırlayan il, ilçe ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Işıklı, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa yer alıyor.

Share: