Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” ferda Ankara’dan yola çıkma

Afet ve Evgin Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte saat 10.00’da Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, bütün 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, besin ve hıfzıssıhha malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden destek veriliyor

Trenler, toplanmış 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insanca ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 titrem un ve 10 ton makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin debi ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına balaban ulama veriyor.

Ankara canlı trenler üzere arkalama hazırlayan vilayet, ilçe ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: