Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin titrem rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi yardımıyla bir nice semere ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor.

Meyve ve göveri üretimiyle öne çıkan ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Komutan Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Ağababa Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu yıl ilçede 45 bin ton rekolte muhtemel üzüm, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Tarım Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 çeşit üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı yumruk olan bire bir yemiş olduğunu belirterek, “Bu yıl sıradan üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, özellikle Ankara, İstanbul kalkışmak üzere çabukça hızla Türkiye’nin rastgele tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız ilkin İstanbul’un vitamin deposuydu amma şu anda yekpare Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Üreticinin yağız üzümün kilogramını 7-8 liralık, beyaz üzümü ise 8-10 lira aralığında sattığını aktaran Ulukaya, tüccarın de alımda arzulu olmasıyla hem veriş bulma açısından hem üstelik denk bakımından üreticinin kıvançlı olduğunu anlattı.

“Fiyattan dahi talepten de memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Cenk dahi bu sene soğuk havalardan etkilense da üzüm kalitesinin sunturlu olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği kestirmece 100 titrem üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara kadar Türkiye’nin seçme adına gönderildiğini tamlayan Çekişme, “Fiyattan bile talepten üstelik memnunuz amma girdi maliyetleri faziletli olduğu üzere biraz ondan şikayetçiyiz. Sabık seneye göre fiyatlar mebzul. İstek da var, malımızı şen satabiliyoruz. Üzüm kendisine bu sene çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün yer altı gübrelemesini, sonra budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, yıl boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Uğraş, 10-15 ahit arayla hava şartlarına, hastalık durumuna göre ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Sili ise 5 dönüm arazisinden 15 ton üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda verim ve üzüm fiyatları bu yıl iyice. Girdi fiyatları biraz faziletkâr. Yetkililerden biraz henüz çiftçiye yardımcı olmalarını istiyoruz.” dedi.Share: