PERRE ANTİK KENTİ’NDE 1800 YILLIK TUNÇ MADALYA BULUNDU

ADIYAMAN’daki Perre Antika Kenti’nde yürütülen hafriyat çalışmalarında, Roma ordusunda kalburüstü ergin askerlere ve birliklere verilen 1800 yıllık tunç madalya bulundu.

Kommagene Krallığı’nın 5 şişman kentinden biri olan Perre Antik Kenti’nde 2022’birlikte başlayan, Örenli Mahallesi’nde mozaiklerin bulunduğu alanda bitmeme eden kazı çalışmaları sırasında Roma ordusunda kudretli olmuş askerlere ve birliklere sunulan 1800 yıllık tunç madalya bulundu.

Kazı yapılan alanda incelemede mevcut Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, kâin bronz madalyanın Roma ordusunda muvaffakiyetli olmuş askerlere ve birliklere verilen bire bir kabil madalya yerine açıklanabileceğini tabir etti.

Bronz madalyaların argıt törenlerinde askerlerin ahşa zırhlarına takılabildikleri üzere bazı bazı da birliklerin sancaklarına takıldığını kaydeden Parafin, şöyle dedi:

“Adıyaman Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında Adıyaman Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Kahraman Yağız’ın bilimsel koordinatörlüğünde, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği sülale Türk Zaman Kurumu’nun destekleri devam eden Perre 2022 yılı kazılarında bronz ayrımsız askeri phalera bulundu. Bilindiği gibi 2021 yılı kazılarında Roma İmparatoru Hadrianus döneminde imparatorluğun farklı lejyonlarında 20 yıl görev yaptıktan sonraları yapışık olan Calcilius Antiquus isimli Romalı askere mevdu bronz bir askeri diploma ortaya çıkmıştı. Bu şehadetname Roma İmparatorluk döneminde Romalı tekaüt askerlerin Perre kentine yerleştirildiğini göstermesi açısından çok önemliydi. 2022 yılı kazılarında ortaya çıkarılan tunç phalera ve çıpa tığ bu durumu destekleler nitelikte iki bulundur. Kızıl, sim, bronz ve arada sırada bile camdan işlenmiş örnekleri kâin askeri phaleralar Roma ordusunda kudretli ergin askerlere ve birliklere sunulan ayrımsız zümre madalya olarak açıklanabilir. Bunlar argıt törenlerinde askerlerin döş zırhlarına takılabildikleri gibi kimi vakit de birliklerin sancaklarına takılmaktadırlar. Perre Antika Kenti’nde ortaya çıkarılan tunç phalera üzerinde Medusa başı rölyef olarak işlenmiştir. Medusa başı benzeri kabil apotropeik sancak yani yardımcı namına dahi fonksiyon görmektedir.”

Share: