Plato bayramlarında güreşle tanışan itfaiyeci, Avrupa ve dünya şampiyonu oldu

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde plato bayramlarında yavru yaşta güreşle tanışan Halit Pınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Takımı namına katıldığı Avrupa ve acun şampiyonalarında madalyalar kazanmanın gururunu yaşıyor.

Babası yardımıyla yaylalarda düzenlenen zaruret bayramlarındaki karakucak güreşlerine katılarak bala yaşta spora kadem atan Halit Kaynak (39), 10 yaşında Bolu Güreş Yetişek Merkezi’ne girdi.

Burada kendisini daha bile geliştirerek sırasıyla Eroin Istikşaf Taharri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İller Bankası kulüplerine aktarma olan Kaynak, bir nice millî ve arsıulusal müsabakada paye elde etti.

Daha sonra 24 yaşında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde çalışmaya başlayan Pınar, güreş tutkusunu burada da sürdürdü.

Belediyenin itfaiye takımıyla 2016 Avrupa Polis ve İtfaiye Oyunları’nda değerli madalya kazanan, 2017 ile 2019 yıllarında acun şampiyonu olan Halit Kaynak, en son 22-31 Temmuz’bile Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yapılan Polis ve İtfaiye Oyunları Dünya Şampiyonası’nda 67 kiloda grekoromen stilde birincilik, başıboş stilde ikincilik elde etti.

Kaynak, şampiyonanın peşi sıra ailesiyle geldiği baba bucağı Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki salonda ati yıl Kanada’de düzenlenecek Acun Şampiyonası’nın hazırlıklarına başladı.

Antrenmanlarını Mudurnu İlçe Toyluk ve Spor Müdürlüğü güreş antrenörü Hasan Sarıoğlu ile özne Pınar, ayrımsız zamanda tecrübelerini güreşe iştiyak veren canlı sporcularla de paylaşıyor.

Pınar: “Hedefim Kanada’birlikte üstelik birincilik”

Şu anda Pendik İhtisas Spor Kulübü namına yarışan Halit Pınar, AA muhabirine, Çepni köyünde çocukken daim güreşle haşır dağıtma olduğunu, babasının henüz 3 yaşındayken kendisini köylerdeki gereklilik bayramlarına götürmeye başladığını anlattı.

Hollanda’daki şampiyonada bitiş maçından bilahare Türk bayrağını göndere çektirdiğinde haddinden fazla gururlandığını dile getiren Kaynak, “Bunun tarifi olanaklı değil. Tezyifkâr gurur verici tıpkı ebat. Hararetli rakiplerimiz vardı; Azerbaycan, KÖLE, Çekya… Bunlarla korkunç mücadelelerimiz oldu. Onları yenerek şampiyon olduk. Önümüzdeki sene Kanada’üstelik yapılacak Dünya Şampiyonası’na bile hazırlanmaya şimdiden başladım. Hedefim Kanada’üstelik birlikte birincilik.” dedi.

Pınar, güreşin ağababa sporu olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Gençlerimizin bu spora önem vermelerini istiyorum. Bu güreşleri tezyifkâr yaşlarda köylerde kurulan hacet bayramlarında öğrendim. Küçükler ve erkân güreşerek er meydanlarında güçlerini gider ediyor. Bu medeni cesaretle geleceğe kendilerini hazırlıyorlar. Elde ettiğim başarıların altında çocukken yayla bayramlarında yaptığım güreşler var.”

Halit Bulak’ı hem katıldığı yarışmalar hem birlikte hazırlık süreçlerinde yalnız bırakmayan eşi Nevin Atay Pınar bile elde edilen başarılarla gururlandığı kaydetti.

Share: