Prof. Dr. Özyaral: Salgın döneminde çocuklara sirkencubin şerbeti içirin

Sirkencubin şerbetinin sağlığa faydaları üzerine açıklamalarda kâin Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Müstevli dönemindeyiz. Çocuklara kesinlikle günde kusurlu boduç şerbeti içirin” uyarısında bulundu.

İstanbul Rumeli Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Konya lansman günlerinde yerini aldı. Üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Oğuz Özyaral Osmanlı’nın sirkencubin şerbetini yaparak, ziyaretçilere dağıttı ve şerbetin sağlığa faydalarına ait açıklamalarda bulundu.

“İÇİNDE ASLA ŞEKER BULUNMUYOR”

Sirkencübin şerbetinin Osmanlı mutfağından geldiğini tamlayan Özyaral, “İçinde katiyen şeker nadir. Takkadak su, elma sirkesi ve kaba baldan yapılır. Eksiksiz benzeri katıksız vitamin deposudur. Şerbeti düzenlemek amacıyla takkadak 1 litre akarsu, 1 akarsu bardağı elma sirkesi, 3 yemek kaşığı çiçek balı, 1 sayı korteks tarçın, 4-5 nüsha kıta karanfil ve 5-6 skor fesleğen yaprağı yeterlidir. Yapılışı ise berenarı basittir. Serbest ağızlı ayrımsız sürahi evet birlikte karıştırma kabına sirkeyi aktarın. Konusunda kara tahta kaşıkla balı arttırma edin ve karıştırın. Arkası Sıra suyu üstelik sürekli karıştırarak ekleyin. İçerisine karanfil, çubuk tarçın, reyhan yaprağını ekleyin ve bildirme beş altı 2 saat bekleterek servis edin” açıklamasında bulundu.

SALGIN DÖNEMİNDE ÇOCUKLARA YARIM BODUÇ SİREKNCÜBİN ŞERBETİ İÇİRİN

Prof. Dr. Oğuz Özyaral sirkencubin şerbetinin sağlığa olan faydalarını ise şöyle sıraladı:

“Şerbeti düzenli tükettiğiniz takdirde sağlığa olan faydaları sınırsızdır. Mikroplarla savaşır. Hazımsızlığa iyi sağlık, sindirimi güçlendirir. Zaman şekerinin düzenler. Tokluk hissi yaratır. Faziletli tansiyonu ve kolesterolü dengeler, vücuda enerji verir. Kenar kokusunu sunma organ indirir. Zihayat aynı antioksidandır. Vücudu toksinlerden arındırır ve detoks etkisi yapar. Zayıflamaya koruyucu olur. Şişkinliği giderir. Gene antioksidan özelliği yardımıyla ahenkli kendisine tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve özellikle grip, nezle kadar hastalıklar oluşmak için birçok afiyet sorununa alın vücudumuzu desteklediği biliniyor. Bu nedenle salgın dönemi içindeyken çocuklarımıza günde noksan boduç şerbeti içirin. Böylelikle bağışıklığınızı güçlendirir, hastalıklardan kendinizi ve çocuklarınızı korumuş olursunuz.”

Share: