Psikologdan ‘kış depresyonu’ uyarısı: “Kadınlarda erkeklere göre henüz aşkın görülüyor”

Psikologdan ‘şita depresyonu’ uyarısı: “Kadınlarda erkeklere göre daha çok görülüyor”

Uzman Ruhiyatçı Iştiyak Hamurkâr: “Şita aylarında melatonin hormonu henüz aşkın salgılanması depresyona faktör olabiliyor”

KAYSERİ – Kış aylarının gelmesi ve aktarılma ışığı oranının azalmasıyla alay malay, uzmanlar vatandaşlara kış depresyonu uyarısında bulundu. Konuyla ilgilendiren Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Bağlılık Buzkan Ertuğrul, “Kış depresyonu kadınlarda erkeklere göre elan çok görülüyor” derken, Ehlihibre Psikolog Rağbet Hamurcu bile mevsimlerin insanlar üstünde ruh bilimsel bir nice etkisi olduğunu söyleyerek “Kış aylarında melatonin hormonu elan aşkın salgılanıyor” dedi.

Şita depresyonunda insanların yevmiye hayatlarına bitmeme edemeyebileceğini söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Hatır Buzkan Ertuğrul, “Mevsimlik ruh genişlik bozukluğu kendisine bilinen kış depresyonu bedbahtlık, usanç, yaşamdan zevk alamama ve işlevsellikte arıza olarak kendini gösterir. Burada kastettiğimiz madde dahi kişinin yevmi hayatına bitmeme edememesidir. Sonbahar döneminde başlayan bu can sıkıntısı kış aylarında dahi devam ayar. Bunun genişlik önemli sebeplerinden birisi dolaşma ışığının azalmasıdır. Dönem ışığı, serotonin dediğimiz tıpkısı zamanda birlikte mutluluk hormonu olarak birlikte bildik hormonun sentezlenmesini sağlar. Fakat kış aylarında gündüzlerin gücük, gecelerin tafsilatlı olmasıyla alay malay çağ ışığından mahrum kalıyoruz. Bu birlikte depresyonu tetikler kuzuluk geliyor. Kadınlarda erkeklere bakarak henüz çok görülür ayrıca 2 katıdır” dedi.

Kalp Buzkan Ertuğrul, dönemi atlatmanın genişlik makro yolunun antrenman olduğunu söyleyerek “Bu depresyondan kurtulabilmek için bu devir içerisinde yapılabilecek sunu eke özdek egzersizdir. Zira antrenman, harekete mürur durumu serotonin hormonunu destekleyecek türde aynı aktivitedir. Bunu yaptığımızda tezyifkâr birey kendini elan mutlu ve depresyonla savaş haysiyet ağıl getirebilir. Gaflet düzenimize dikkat demek lazım. Aymazlık vital benzeri bulgudur ve bu bulgu ne büyüklüğünde iyi ve düzenli olursa kendimizi depresif açıdan henüz mebzul hisseder kuzuluk geliriz. Tıpkısı zamanda da tagaddi düzenimize özen emreylemek geçişsiz. Bu dönme içerisinde rutinleri bozmamamız gerekiyor. Hayatımızda yaptığımız umumi eylemlerin devamını beyan etmek gerekiyor. Bereketli verimli hariç çıkmamız lazım. Hava ne büyüklüğünde soğuk olursa olsun, hava ahzetmek, alelhusus gündüzleri hariç çıkmak, dönme ışığından ufak üstelik olsa ihata etmek mebzul gelecektir. Bunlara karşın bibi geçmeyen benzeri depresif belirti varsa, uzadıysa mutlak uzmanından yardım kabul etmek gerekir” ifadelerini kullandı.

Güz ve şita aylarının insanlar üstünde birçok etkisi olduğunu söyleyen Ehlihibre Ruhiyatçı Arzu Hamurcu birlikte, “Sonbahar ve kış aylarının sadece doğa üstünde değil, gerçekte insanlar üzerinde birlikte birçok etkisi olduğu gözlemleniyor araştırmalarla. Filhakika tabiat üstünde baktığımızda yaprakların dökülmesi, havanın değişmesi haddizatında insanlar üzerinde bir nice ruhsal yüklülük barındırıyor. Tığ bunu şita depresyonu diyerek adlandırsak dahi sezonluk önsezi genişlik değişiklikleri üstelik diyebiliriz. Bunun belirtileri beyninde faziletkâr aynı gönülsüzlük, dikkat toplaşımı bozukluğu, iştahta eksilme evet birlikte artma kabil bir nice belirti bilgili benzer. Bu belirtilere ek kendisine üstelik hevesle başlanılan işin devamını getirememek, odaklanmada problemler, uykuda sakil problemler, günce hanay akışında dokunaklı bozulmalar üzere bir nice problem yaşanabilir. Bunun tıpkısı sezonluk periyot olduğunu tekrardan hatırlatalım. Şayet bu dolaşma uzun müddet bitmeme ediyorsa aynı uzman yardımı ile daha rahat atlatılabilir. Bu süreçte Teşrinisani ayından genelde Mart ayına büyüklüğünde genelde imdi gönülsüzlük, düşüncelerde tebeddülat, konsantrasyon bozuklukları kadar belirtilerle bu süreç geçiriliyor kabil” dedi.

Hamurcu, kış aylarında dolaşma ışığının azalmasıyla melatonin hormonunun daha çok salgılanacağını söyleyerek, sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Bu dönemlerde hava raporu değişikliğinden, yani aktarılma ışının azalmasından kontekst mevsimsel ruh nitelik bozukluğuyla adlandırdığımız melatonin hormonunun daha aşkın salgılandığı aynı dönüş oluyor. Henüz karanlık ortamlarda salgılanan bu hormon, bizde uyku isteksizliği, iştahsızlık yada iştahta artım veya daima gaflet uykusu berhava getiren aynı hormon gerçekte. Bu durumlarda pozitif olan şeylerle, bedeni ve ruhu besleyebiliriz. Bunlarla birlikte mülevven kıyafetler giyinerek, zarfında bulunulan yassı renkli kuzuluk getirilebilir. Ekstra renklerle ruhsal de ruh durumu da ekstra yükseltilebilir. Şita ayları kullanılmamış hobiler edinebilmek için çokça güzel bire bir dönemdir. Arkadaşlarla, sosyal çevreyle uzak kalınmamasını kaynak ediyorum. Alelhusus çevrim içerisinde evde ve işten sonraları dahi aynı ortamlarda çokça çok durmamaya dikkat gösterilmeli. Filhakika kış aylarının getireceği tekdüzelik psikolojide bir değişim oluşturacağı üzere, bu aylarda içtimai aktivitelerle ve çevreyle güzelleşebilir.”

Share: