Putin’in kısmi seferberlik açıklaması dünya gündemine oturdu! Reaksiyon sözleri arka arkaya geliyor

Vladimir Putin, mehabet kanallarından sabah saatlerinde yayınlanan millî sesleniş konuşmasında, bölümsel seferberlik car ettiğini açıklamıştı. Sözlerinde, “Ülkemizi, yer bütünlüğünü ve egemenliğini korumak, vatandaşlarımızı ve özgürleştirilmiş bölgelerdeki insanları müzaheret etmek üzere Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Genelkurmay Başkanlığının kısmi seferberlik car edilmesine yönelik tekliflerini beslemek gerektiğini düşünüyorum. İlgili kararnameyi imzaladım.” ifadelerini kullanmıştı.

TEPKİLER BARAN OLDU YAĞDI

Bu açıklamalarını yaparken Batı ülkelerini suçlamayı üstelik ihmal etmemişti. Batılı ülkelerin bölgede sulh odaklı aynı çözüm taraftarı olmadıklarını belirten Putin, arazi bütünlüğü gözdağı edilirse Rusya’nın tüm askeri silahları kullanacağını ve bunun bir blöf olmadığını ifade etti. Kamu dünyada yankılanan açıklamanın peşi sıra ise tepkiler yavaş yavaş gelmeye başladı.

LETONYA: ŞANTAJA ÜZERI EĞMEYİN

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Putin’in kısmi seferberlik zar etmesi üstüne, Ukrayna’ya daha çok destek verilmesini istedi. Rinkevics, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Putin, Ukrayna’nın ara sıra bölgelerinin bölümsel seferberliğini ve ilhakını duyurdu. Onun şantajına dal eğmemeli ve Ukrayna’yı elimizden geldiğince desteklemeliyiz” dedi. Rinkevics, Rusya’nın zaman Avrupa ve acun barışı üzere “sabık yüzyıldaki Nazi Almanyası büyüklüğünde bati olduğunu” belirtti.

HOLLANDA: ”PANİK İŞARETİ”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte birlikte yaptığı açıklamada, Putin’in bölümsel seferberlik ilanının “panik işareti” olduğunu söyledi. Hollanda nişane kuruluşu NOS’un aktardığına göre, Rutte, “Macaristan büyüklüğünde tıpkı kayran halen Ruslar yoluyla karışma ediliyor.” ifadelerini kullanarak Ukrayna’yı desteklemeye bitmeme etmeleri gerektiğini belirtti.

HIRVATİSTAN: UKRAYNA’DAKİ UĞRAŞ İÇİN SUNU KRİTİK DOLAŞMA

Hırvatistan Reisicumhur Zoran Milanovic, Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin’in açıkladığı “kısmi seferberlik” kararını değerlendirerek, Ukrayna’daki savaşın “sunma nazik döneminin” yaşanacağını söyledi. Başkent Zagreb’üstelik bire bir konferansa katılan Milanovic, muhabirlerin sorusu konusunda Putin’in, sadece yedekte mevcut vatandaşların mecburi askerliğe bağımlı tutulacağını açıkladığı “kısmi seferberlik” kararını değerlendirdi. Moskof rublesinin abra ve durgunluk çizgisinde devam ettiğine meni eden Milanovic, “Bu bile Ukrayna’daki savaşın uzaması anlamına sağlık çünkü savaşı finanse edecek boyut bulunan. Putin’in bu kazançlı abra nedeniyle iç siyasal desteği sağladığı kanaatindeyim.” dedi.

POLONYA: RUSYA’YA İZİN VEREMEYİZ

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Rusya Ukrayna’yı bulunmayan etmeye ve topraklarının benzeri kısmını ele geçirmeye çalışacak. Buna müsaade veremeyiz” dedi. Rusya’nın serencam dönemde çetin yenilgiler aldığını, bu nedenle yeni ayrımsız plana geçildiğini rapor fail Morawiecki, Rusya’nın dünyanın gözünde sınırları, haritaları değiştirmek, bazen bölgeleri ele geçirmek ve kişiselleştirmek istediğini vurguladı. Morawiecki, “Rusya ile barış içinde, yekpare dünyaya barışsever aynı şekilde dönük ayrımsız Rusya ile sürdürmek istiyoruz. Fakat Rusya cani gücünü gösterdiğinde savunma gücümüzü göstermeliyiz. NATO’nun Ukrayna’yı elan fazla desteklemesi üzere müttefiklerimizle elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

İNGİLTERE: ”İŞGALİN BAŞARISIZLIĞININ İTİRAFI”

İngiltere Savunma Bakanı Ego Wallace Putin’in bölümsel seferberlik car etmesinin peşi sıra yaptığı açıklamada kısmi seferberlik ilanını ‘işgalin başarısızlığının itirafı’ namına nitelendirdi. Wallace şu ifadeleri kullandı: “Putin ve Defans Bakanı (Sergey Şoygu), on binlerce vatandaşını elem kuvvetli ve keder yönetilen ayrımsız ölüme gönderdi. Ukrayna’nın bu savaşı kazandığı, uluslararası toplumun birleştiği ve Rusya’nın toptan namına dışlanmış kuzuluk geldiği gerçeğini hiçbir zılgıt ve propaganda gizleyemez”

ÇEK CUMHURİYETİ: ”TEK SALDIRGAN RUSYA”

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala de içtimai medya hesabı üzerinden Putin’in açıklamasına müteveccih yaptığı açıklamada, “Vladimir Putin’in zar ettiği bölümsel seferberlik, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşı henüz da tırmandırmaya yönelik ayrımsız aşama ve Rusya’nın bir tane saldırgan olduğunun ayrımsız apayrı kanıtıdır. Ukrayna’ya yardıma ihtiyaç var ve bunu kendi çıkarlarımız amacıyla yapmaya bitmeme etmeliyiz” dedi.

UKRAYNA: ”ÜÇ GÜNCE SAVAŞIN 210. GÜNÜ”

Ukrayna Izzet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Poldolyak ise ‘üç günce savaşın’ 210’uncu gününe gelindiğini vurgulayarak, “Üç günce savaşın 210’uncu haset. Ukrayna’nın yıkılmasını dilek eden Ruslar sonuç adına seferberlik, mülga sınırlar, vezneci hesaplarının bloke edilmesi ve kaçma hapishanesi elde etmiş durumdalar. Seçkin şey plana akıllıca değil mi? Hayatın temiz ayrımsız ironi anlayışı var” dedi.Share: