Reisicumhur Erdoğan, Antep ve Mardin’deki kazalarla ilişkin konuştu: İhmali olanlar hakkında gereken yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aradan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı kısaca 2 saat 45 zaman sürdü. Toplantının ardından kameralar karşısına güzeşte Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep ve Mardin’da bütün 35 kişinin birey verdiği kederli kazalara ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerime Gaziantep ve Mardin’dahi yer mevrut kazalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek ahzetmek istiyorum. Engebe parçalanmamış boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Soruşturmalar neticesinde, failler hakkındaki işlemler yapılacaktır. Eş kazaların yaşanmaması amacıyla seçkin alanda gerekli tedbirleri belirleyerek hayata geçireceğiz. Bu meselenin üstesinden gelmeye kararlıyız.

“SON KABİNEDEN BU YANA DAYANIKLI ÇOK ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Akibet hükûmet toplantımızdan bu yana ülkemizi ve milletimizi yakından ilişkin sağlam haddinden fazla say gerçekleştirdik. YAŞ toplantımızda kişmiri, bahir ve hava kuvvetlerimizde terfileri görüşüp karara bağladık. Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan umum komutanlarımıza ülkemize olan hizmetleri nedeniyle şahsım ve milletim adına teşekkürname ediyoruz.

Yeni merhale ve görevleriyle ülkemize büyük hizmetlerde bulunacaklarına inandığımız subaylarımıza başarılar diliyorum. Salgın döneminde şehir ziyaretlerimizi seyrekleştirdiğimiz için stabil çok ilimize gitme imkanı bulamamıştık.

CEMEVİ ZİYARETİ

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni mülakat ettik. Geçmiş bu şehrimize derece katan gelişim dünyamızla aynı araya geldik. Şişman küşat töreninde vatandaşlarımızla buluşup özlem giderdik. Yatırım tutarı 8,5 milyar lirayı sabık yüzlerce eserin dolgun küşat törenini gerçekleştirdik.

Dünyanın sunma koskocaman 6. diplomatik misyonuna eş mevki yerine kapsamlı istişareler yapıyoruz. 2023 ve ötesinde akıllı ve müşfik Türk diplomasisi münasebetiyle büyükelçilerimizle ayrımsız anlayış turu yaptık. İnşallah ‘dünya beşten büyüktür’ diye niteleyerek tabir ettiğimiz global idare değişikliğiyle ülkemizi hak ettiği yere çakmak üzere uğraşacağız. Aynı akşam Hüseyin Gazi Dergahı’na Alevi vatandaşlarımızla Muharrem orucunu açtık. Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz parçası yerine gördüğümüz canlarımızla sebepsiz ve eş çalışmalar sürdüreceğiz.

“DOĞALGAZ SEVİNCİMİZİ YENİ MÜJDELERLE TAÇLANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Abdülhamid Eğlek gemimizi 9 Ağustos’ta Antalya Gazipaşa açıklarındaki fariza namına uyguladık. Karadeniz’da 540 milyar metreküplük doğalgaz sevincimizi bakir müjdelerle taçlandıracağımız bu araştırı gemimiz irademizin sembolüdür. Akkuyu’daki çekirdeksel santralimize anbean incelemelerde bulunduk. Bire Bir devir akşam saatlerinde Konya’üstelik planlı 56 değişik ülkeden sporcuların katılım ettiği 5. İslami El Birliği Oyunları’nın açılışını yaptık.

Balkanlar’daki bacanak ve kardeşlerimizle andıran ilişkilerimizi sürdürmeye hususi önem veriyoruz. Bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı ile bir araya geldik. İnşallah Eylül’ün ilk haftasında 3 ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacağız. Aynı aktarılma Slovenya Cumhurbaşkanını külliyemizde misafir ettik. Türkiye’nin vabeste akarsu kaynaklarını yeryüzü etken bol şekilde koparmak üzere baraj inşasına hususi önem veriyoruz. 605 eskimemiş hidroelektrik santraliyle bu doğrultuda mehabetli mesafeler ikmal ettik.

“ÜLKEMİZİ HİDROELEKTRİK PAHAL BAKIMINDAN DÜNYADA 9.SIRAYA YÜKSELTTİK”

Bu sayının 930’u bulduğunu yorumlamak isterim. Ülkemizi hidroelektrik alçak bakımından dünyada 9. sıraya yükselttik. Hem kuraklığa hem da baskın baskınlarına karşı mefret enfrastrüktür kurduk. DSİ’nin düzenlediği törende 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını hizmete alarak bu alandaki gücümüzü henüz birlikte arttırdık.

İstanbul Medeniyet Üniversitemizin 1 milyon mektup kapasiteli kütüphanesinin açılışını 12 Ağustos’ta yaptık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Ulus Kütüphanesi’nin ülkemiz sınırlarını birlikte aşan prestiji bize akıllıcasına istikamette gittiğine işaret ediyor. Çorum’da yayın ve hizmetlerin resmi açılışını yaptık hem de Sungurlu Organize Uran bölgesinde inşasına başlanan çokça koca savunma sanayi tesisinin temelini attık. 6 bilyon teklik bu envestisman, yılda 2 milyar liralık ilişik değer üreterek cari açığımızın azalmasına 4 bilyon liralık katkıda bulunacaktır. Bu kasılma rastgele şeyiyle yüzdelik 100 yerli ve milli ayrımsız yayın olacaktır.

Nevşehir’birlikte Hacı Bektaş Iye yâd programında hünkarın tıpkısı olalım, kurnaz olalım, yaşayan olalım tevhidini cem olduğumuz canlarla paylaştık. Malezya Kralı sayın Padişah Abdullah’ın 16 Ağustos’ta ülkemize yaptığı resmi ziyareti iki devlet ilişkilerinin geliştirilmesi itibarıyla tarihi dönüm noktası adına değerlendiriyorum. Güzeşte akşam ezanı dahi ailecek gelişigüzel İstanbul’birlikte ayrımsız arada olduk. Hem iki mevki beyninde atacağımız adımların müzakeresini gelişigüzel yaptık.

“AMACIMIZ, PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ BİR ARAYA GETİREREK KRİZİ ESASLI FORA ETMEK”

Rusya Ukrayna savaşı ülkemizle birlikte kül insanlığı etkileyen sonuçlar doğuruyor. Türkiye yerine savaşın önüne boşamak, arkası sıra barışla sonuçlanması amacıyla seçme çeşit gayreti gösterdiğimize sistem şahitti. Dünya hububat üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği ayn önüne alındığında Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmesi yabanlık için nazik gelişmedir. Ülkemizin sergilediği istikrarlı, barışsever, hal odaklı anlayışın olumlu neticelere ara kazanç edilmesi amacıyla gayretlerimizi sürdürüyoruz.

Soçi’da sayın Putin’le bu konunun birlikte iki büyüklük ilişkileri, Ukrayna savaşını enine boyuna musahabe imkanı buldum. Geçtiğimiz Perşembe günü Ukrayna’ya anbean BM Genel Sekreteri’nin katılımı ile sayın Zelenski ile yaptık. Amacımız Putin ve Zelenski’yi Türkiye’de bir araya getirerek krizi cezrî çözmektir.

Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel inkılap projesi konutları, eğitim bilimi, ibadet kurumları, yeşil alanları, gelişigüzel tip içtimai, kültürel ihtiyaçları karşılayacak alanları ile oldukça İstanbul’a yakışacak eserdir. Bu eserlerimizle inanıyorum kim oraya gelecek vatandaşlarımız bizlere çok haddinden fazla dualarda bulunacaktır. İnşallah TOKİ ve Esenler Belediyemizin işbirliği ile yürütülen yılsonuna büyüklüğünde 5 bine ulaşacak bu projeyi kadem hamle tamamlayacağız

Cumartesi haset Manisa’daydık. Burada tıpkı üzüm bağında üreticilerimizle hasbıhal ettik. Hasbıhal ederken beklentilerini üstelik sorduk. Beklentilerin peşi sıra de bulutsuz fiyatı açıkladık. Şehrimize kazandırdığımız 4 milyar 665 milyon teklik iz ve hizmetlerin resmi açılışını yaparken sıska üzüm gurur fiyatını kilogramda 27 lira olarak açıklayarak üreticilerimize müjdemizi verdik.

“CUMA NAMAZINI MALAZGİRT’TE KILACAĞIZ”

Gerçekleştirdiğimiz haddinden fazla sayıda düet müzakere, derinti ve programla ülkemize hizmet edecek, beklentileri karşılayacak icraat yaptık. Zaman Bitirmiş ve Kıyı Düzenlilik Akademimizin hatim törenine paydaşlık edeceğiz. Ferda Filistin Ihtişam Başkanı sayın Abbas’ı ziyaret edeceğiz. Perşembe haset Yabani Armut, Cuma Namazi haset Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile gelişigüzel bu iki makro programımızı inşallah gerçekleştireceğiz. Cuma namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Ilmek İşleri Başkanımızın imametiyle inşallah cuma namazımızı ödeme edeceğiz. Kütahya ve Afyonkarahisar’da vatandaşlarımızla birlikte olacağız.

Milli iradenin üstünlüğünü yapı edip, vesayeti etkisizleştirmek, terör örgütlerinin başını çiğnemek, darbecilere ülkeyi sıkı söylemek yoluyla mücadelemizin önemli kısmını başardık. Son dönemde ürem, kur, enflasyon denklemiyle sınandığımız ekonomi alanı olduğu gerçektir. Ekonomimizi mahvetmek tehdidi ile 2018’den itibaren bakir programı hayata geçirmeye başladık. Yatırım, istihdam, üretim, dış satım ve akan aşkın tarafından ülkemizi ilave esasına dayalı programın nazari eğin planı ve uygulamanın anlaşılması biraz geçenek aldı.

“ENFLASYON İÇİN TEDBİRLER ALIYORUZ”

İşimize baktık, ekonomide doğru dönüşümü adım adım hayata geçirdik. Yıllar önce yaptığımız önceliği istihdama ve üretimi verme tercihine bugün gelişmiş ülkeler da ilkin almak için tamam dünyanın başladığını görüyoruz. Mandater iktisatçılar bibi görmezden gelmeye, üstünü örtmeye, yatmaya bitmeme ediyor. Karın ve vicdan sahibi iktisatçıları programı biraz mahcup ifadeyle olsa dahi takdir ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları hikmet ve hesap kabil her yerde uygulanan kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir.

Her ülkenin, toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne göre farklılık gösterir. Bire Bir ülkede liyakatli olan modelin diğerinde birlikte tıpkı sonucu vereceğin garantisi yoktur. Ülkemizde ısrarla belirli ekonomi modellerin kullanılması isteyenlerin fanatizmi ayrıksı çıkar ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.

“BILCÜMLE DÜNYA ERDEMLI PARA ŞIŞKINLIĞI GERÇEĞİ İLE BOĞUŞUYOR”

Zaman itibariyle bütün dünya faziletkâr enflasyon gerçeği ve işsizlik tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise ekonomik modeli yardımıyla tarihinin yeryüzü yüksek istihsal, dış satım, istihdam seviyesine ulaşmıştır. Enflasyon rakamlarımızın nominal namına haddinden fazla efdal seyretmesi elbette sıkıntı vericidir. Tığ şişkinlik rakamlarının insanlarımızın hayatındaki ters etkilerini, seçme kesimin dirimsel seviyesini yükselterek kaldırılmış etmeye çalışırken bir zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri alıyoruz.

Uzunca süredir enflasyonsuz konuşu iklimde yaşamaya alışmış ülkelerde bizimkiyle kıyas edildiğinde daha alelade gözükün oranların etkileri çok henüz derin ve yıkmacı hissediliyor. Bugün yaşadığımız şişkinlik bütçe ve avarelik kaynaklı değil global gelişmelerin tetiklediği istikrarsız bedel hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur. Mali dalgalanmalar ve varlık hareketleri üzerinden soymayı yordam haline getirenler bizi ayrımsız yola saplamak amacıyla canhıraş benzeri çaba içindeler. Ülkemiz ekonomide kişi yolunu çizmiştir, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin ihtiyacı faizi yükseltmek değil, envestisman, istihdam, istihsal, ihracat, akan fazlayı arttırmaktır.

“O ESKİ TÜRKİYE ARTIK GERİDE KALDI”

Kaslı ülkelerdeki bizden elan dip farklar içeren politika faizi ile para şişkinliği ilişkisine bakmayanların Türkiye’deki durumu coşkunluk tellallığı edasıyla anlatanların halleri farklıdır. Bugün Türkiye her alanda tıpkı ayrıksı ligin, bir bambaşka dünyanın oyuncusudur. Kendi krizlerinin yükünü kesmek üzere politikamıza benzer antrparantez henüz gelecek adımlar atan gelişmiş ülkeler görüyoruz.

On Paralık kimse kusura bakmasın. O bozuk Türkiye daha çok geride kaldı. Biz ayrımsız güvenlik politikalarımız, enerji, sanayi, toplumsal politikalarımız üzere, tutum politikamızı da öz ihtiyaç ve çıkarlarımıza bakarak belirlemeyi sürdüreceğiz. 20 yılda yaptığımız yetişek, sağlık, ulaştırma, erke, ekincilik, teknoloji yatırımı kısacası nesir ettiğimiz seçme enfrastrüktür aha bugünler içindi. Bu yatırımları global mal kurumlarına artık asıl aktarma etmek üzere değil öz vatandaşlarımızın avlu seviyesini yükseltmek, geleceğini pekiştirmek içindir. 184 bilyon dolara mümasil yatırımla ulaşım altyapımızı, kendisi ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirdik.

Ülkemiz yollarında dolaşan taşıtları yeniledik, çoğalttık. 100 bilyon doların üzerinde yatırımla müesses enerji gücünü hedeflerine akıllıca seviyeye çıkarttık. Sanayicilerimiz makina ve ekipman altyapılarını yenilediler, güçlendirdiler. Toplamda 3,5 trilyon dolarlık yatırımla rastgele alanda ülkemizi bugünlere hazırladık. Bu himmet ve çabaların, fedakarlıkların neticesini alma vaktidir. Demin yekpare unsurlarıyla balaban, diri, gönençli, bağımsız milletvekili Türkiye’yi çabucak nesir ika vaktidir. Bizden sonraki nesle bırakacağımız 2053 vizyonumuzu şekillendirme vaktidir. Yer, iblağ, erke, uran, tarımdan konuta büyüklüğünde pekçok alanda bu vizyonun sütunlarını yükseltmeye birlikte başladık.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

On Paralık kimsenin siyaset mühendisliği, sinsi aldangıç, naftalin ıtri içtimai projeleriyle bizi bu hedeften alıkoymalarına cevaz etmeyeceğiz. Türkiye’nin baştan nakıs asrı çok süredir oynanan oyunlarla, hamam dünyalık sömürgesi haline dönüştürülmesine umu göstermeyeceğiz. Ekonomi modelimizle yatırım fail, etkin, tecim özne kazanacak. Bunların hasılasıyla üstelik devlet, bütçe kazanacaktır.

Hükümete geldiğimiz günden beri titizce durduğumuz bütçe disiplininden ivaz vermeyeceğiz. Büyümeden, isdihdam ve ihracata, bütçe gerçekleşmelerinden, küresel ticaretten aldığımız nasip tüm rakamlar ekonomi programının öngörülerine uygundur.

Vatandaşlardan yegâne ricam kişi paralarına güvenmeleridir. Yerli parayı koruyacak temas soy mekanizmayı oluşturduk. Imdi on paralık kimsenin dövize ve altına yönelmesi üzere faktör kalmamıştır. Tasarruflarını halen döviz ve altında tutan vatandaşlarımızı Türk Lirası mevduatlarına dönmeye nida ediyorum.

“PİYASADA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK”

Hepimiz ayrımsız Türkiye gemisinin içindeyiz. Bu gemi asayiş üzere tutum üzerinden açılan akarsu alarak batarsa hepimizin boğulacağız. İş dünyamızı ve vatandaşlarımızı katmak için bağan kıymetli Türk Lirasını götürüp dövize veya altına yatırmak Türkiye gemisinde hapishane açmaktır.

Evine, arsasına, arabasına, stoktaki malına, verdiği hizmete, sattığı ürüne para şişkinliği ve girdi maliyetlerine izahı olmayan fiyatlar kaldırmak Türkiye gemisinde mahpushane ayırmak demektir. Paradan dünyalık kazanmak adına yapacağı yatırımı yapmamak, işçiyi çalıştırmamak, ürünü üretmemek, satabileceği malı satmamak Türkiye gemisinde dam açmak demektir.

Tüm bu gelişmeleri harfiyyen strateji ediyoruz. Tayin ettiğimiz sorunların çoğunun hukuki değil aktöresel iyice olduğunu gördüğümüz üzere kamunun alternatif imkanlarını kullanarak çözüm arıyoruz. Piyasada denetimleri sıklaştırdık. Gıdadaki dengesiz eşit artışlarına karşı kooperatif marketlerini devreye soktuk.

“MISIR TON FİYATI 5 BİN 700 TL”

Bu açkı ile darı üreticilerimize bire bir erim yüklemek istiyorum. Yerey Mahsulleri Ofisimiz hasat dönemi doğru darı çekicilik fiyatını bindi aut titrem başına 5 bin 700 teklik kendisine uygulayacaktır.

İşçi, görevli, emekliye büyüklüğünde değme kesimin sevap artışlarını erdemli tuttuk. Düşük gelirli kesimin konut ihtiyacını eğlemek üzere Eylül’da açıklayacağımız yeni atılımı dahi atıyoruz. İstihdamı esas işgücü eğitiminden uzmanlığa kadar rastgele seviyede destekliyoruz. Amme ç alışanlarını ek belirti, esenlik çalışanlarının şahsiyet haklarını çözdük.

Öğrencilerimizin stajlarını Millî Staj Programlarıyla nesnel kriterlerle gerçekleştirmelerini sağladık. 100 bini çok öğrencimizin yararlandığı staj programımızı henüz de geliştiriyoruz.

“DANIŞMA BİLGİ SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALDIK”

Enformasyon Bilgelik Sistemi’ni devreye aldık. Üniversiteden çıkışlı olan gençlerimizin amme ve özel sektörde hisse senedi bulabilmelerini uydurmak üzere kariyer merkezlerinin kapasitelerini güçlendiriyoruz.

Hangi alana adese tutarsak tutalım, herhangi bir konuda kâin kazanımlarına topluluk çıkarak ülkemizi henüz ileriye taşıyacak, halihazırda yaşadığımız sıkıntıları çözecek icraat içindeyiz. Hazine ve Maliye Bakanımız ve ekibi başta kalkışmak amacıyla ekonomiyle ilişik kül kurumlarımız cıvıl cıvıl koordinasyonla görevlerini yerine getirmektedir.

Vatandaşlarımızdan yalnız çıdam ve destek istiyoruz. Kabine gündemimizdeki bazı hususlarla ilgili bilgileri sarılmak istiyorum. 3 hafta sonraları 12 Eylül Pazartesi başlayacak olan 2022-2023 eğitim-öğretim yılına hazırlıklarımız korkulu şekilde devam ediyor. Ücretsiz ders kitaplarımızın basımı ve dağıtımı tamamlandı.

“KÖKEN KİTAPLAR DAHI ÜCRETSİZ OLACAK”

Paramızla kitap alamıyorduk. Mektup bulamıyorduk. Üst sınıflardaki abilerimizden reprodüksiyon notlarını bile satın alamıyorduk. Ama demin kuşe kağıtta matbu kitapları ücretsiz adına temas terbiye talim yılının başında sıralarının üstünde yavrularımızın önüne koyuyoruz.

Bu sene ders kitaplarının yanısıra koruyucu kaynakları birlikte ücretsiz kendisine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz. Dağıttığımız apotr mahiyet tutarı 130 milyonu buluyor. Milli Terbiye Bakanlığımız mecmu okullarımızın kovanlık, kırtasiye, hoşur tamirat, atölye gibi bütçeleri bu sene aracısız okullara gönderdi. Sililik işlerinde çalışacak 60 bin hayat okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar.

10 bin meslek projesi kapsamında 3 milyarlık proje kullanarak çok mebzul icraat gerçekleştirdik. Sene sonuna büyüklüğünde esas okulu sayısı 3 bine tamamlanacak. 1 Eylül’bile atamalarını yapacağımız 20 bin öğretmenin 7 binden fazlasını meslek öncesi öğretmenliğine tahsis ettik.

YAZ OKULLARI

Yazın açtığımız bilgi, tekellüm, aritmetik ve yabancı dil yaz okullarından 1 milyon çocuğumuz yararlandı. Bu yaz bakir projeyle sadık köy okullarını bayındırlık ederek karye dirim merkezleri haline getirdik. Okulların açıldığı tarihe kadar 1500 karye yaşam merkezini faaliyete geçirmiş olacğız. Âdem durumu ve bir taleplerle bozukluk tayinine başvurma fail öğretmenlerimizin başvurularının istisnasız tamamının karşılandığı müjdesini yüklemek istiyorum.

Uzman ve başmuallimlik kadrolarına 614 bin 446 referans oldu. Iri bölümü muktezi eğitimleri tamamladılar. Faziletli lisans, doktora yapmış olan 80 bin öğretmenimiz zaten muaftır. Boykot çağrılarını milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize hürmetsizlik namına görüyoruz.

“SAĞLIKÇILARIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tababet Bayramı’nda verdiğimiz sözlerin hepsini birer birer hesabına getiriyoruz. Hekimlerin mağduriyetine misil açan malpraktis sorunu çözüldü. Hekimlerin emekliliklerinde türe kaybına öğün açan düzenlemeyi tamamladık. Afiyet kuruluşlarındaki ehlihibre hekimlerimizin hastalara elan aşkın ara ayırabilmeleri amacıyla 85 bin apotr personel kadrosunu açtık.

Aile hekimlerimizin ana ücretlerini bile sökel yüküne oranlı şekilde baştan düzenledik. Türkiye’nin yer köklü esenlik reformlarını hayata geçirmiş yönetim kendisine akibet dönemde şikayetlerin tamamını çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Rustik Kalkınma programının 11. çağrısı için projeler alınmaya devam ediyor. Bindi üzere gereken benek seviyesini 65’den 30’a düşürüyoruz. Böylece 4 binin altında küsurat desteklenecek proje sayısını 7 bin 714’bile envestisman tutarını dahi 10 milyar liraya yükselttik.”Share: