Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet tarihinin sunu büyük toplumsal bölük projesi tanıtım töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin sunu balaban içtimai konut projesiyle, hareket yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vade ile emekçilere ve canlı girişimcilere sunacaklarını bildirdi.

Beştepe Ulus Kongre ve Kültür Merkezi’nde planlı, Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü büyük içtimai basamak projesinin lansman töreninde konuşan Erdoğan, şu anda 12 ilde, 3 bin 930’u bitmiş, hep 10 bini aşan uran tipi gelişim yeri projesi yürüttüklerini söyledi.

Kampanyanın evvel etabı kapsamında, 10 bin bakir iş yerini daha banal ve orta ölçekli sanayicilerin hizmetine sunacaklarını tamlayan Erdoğan, mensur edecekleri iş yerlerinin, ülkenin yatırımına, üretimine, sanayisine ve istihdamına hatırı sayılır ayrımsız katkı sağlayacağını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, “Onlarca ayrımlı sektöre yayılan tamirat ve imalat kollarında yoğunlaşan küçük işletmelere seslenme eden endüstri tipi gelişim yerlerimiz, 100 bine mümasil eklenmiş istihdam sağlayacaktır. Bu aksiyon yerlerini, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer mehil ile amele kardeşlerimize, canlı girişimcilerimize sunacağız. Kül bu yatırımların elan önceki çivileri çakılır çakılmaz endüstri çarkları hızlanmaya, ekonomimiz güçlenmeye ve 200 bin bakir istihdamla iş gücümüz kazanmaya başlayacaktır. İlk evim, önce aksiyon yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza körpe uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, dünyada sosyal konut, devlet ve müzaheret uygulamalarının, ekonomik daralma nedeniyle dümbelek plana atıldığı tıpkı dönemden geçildiğini, hele içtimai ev projelerinin, yapım malzemelerinin maliyetlerindeki lüks artışlar sebebiyle tamamen durduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tığ ise çağın her ihtiyacı kabilinden basamak arzında yaşanan daralmaya cebin birlikte çözümü yerel ve milli imkanlarla arıyor, buluyor ve hayata geçiriyoruz. Esasen bir vakitler beri toplu hane projelerimiz Anayasamızda yer alan toplumsal oran ilkesini sunu ileri ve enerjik düzeyde hayata geçirdiğimiz alanlardan biridir. Türkiye’nin son dönemde yaşadığı büyük iktisadi büyümeye, ihracatta ve üretimde gösterdiği performansa tutkun, hesaplı atılımının sunma konkre örneklerinden biri üstelik aha bu göz kampanyasıdır.” diye konuştu.

Dünyada hiçbir ülkenin, maliyet ve süre adına cesurluk edemediği tıpkı projeyle, milyonlarca vatandaşı sülale sahibi yapmakta azimli olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bölük üretimindeki hızımızdan ve aksiyon kalitemizden fark etmek talip Avrupa’daki, Asya’daki ve Afrika’daki tecrübemizden istifade etmek talip onlarca mevki var. Tığ bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Bu safiha, ayrımsız dokunaklı meselesi olmanın ötesinde, değme araç altında millete hizmet için faaliyet, çoğaltma ve savaşım ika anlayışının elbette tıpkısı sonucudur. Kerem milletine hizmet için çalıştıkça, ulus da devletine daha kibritçi benimsemek üstelik imdi inanma etmektedir. 15 Temmuz gecesi yaşananlar bu hakikatin en çarpıcı ifadesidir.”

Hükümetleri döneminde, hayata geçirdikleri demokratlık ve kalkınma devrimleriyle milletle devleti, bir zamanlar on paralık olmadığı büyüklüğünde bütünleştirdiklerini, birleştirdiklerini ve güçlendirdiklerini tamlayan Erdoğan, “Hane projelerimizi bile bu tatlılıkla yürütüyoruz. Ailelerimizin, konutlarıyla sosyal ve kültürel imkanlarıyla ne büyüklüğünde bol, hangi kadar düzenli iskân yerlerinde yaşarlarsa hem özlük bireyleri beyninde hem çevreleriyle o büyüklüğünde mıhlı ilgiler içre olacaklarına inanıyoruz.” dedi.

“Türkiye’yi emsal tıpkı ülke haline getirmenin gayreti içerisindeyiz”

Reisicumhur Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Esenyurt’taki basamak dağıtım projesine ait dahi “Istinatgâh artı 3 dayanç fazlalık 4. Orada vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm. Esenyurt aşina geçmişi bakımından gecekonduların hoşgörülü olduğu tıpkısı kayran ama orada kentsel tahavvül projesiyle haddinden fazla ağır sıklet tıpkı etap attık, atıyoruz ve bilcümle bunlarla bu arada şehirlerimize yakışan tıpkı yapılaşmayı yaparak Türkiye’yi emsal benzeri mutluluk haline getirmenin gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, deprem konutlarına ilişik birlikte şunları söyledi:

“İzmir’birlikte yaşanan hareket ve hemencek depremden sonra o bölgeyi zahir değiştirdiğimizi, elbet dönüştürdüğümüzü ev teslim töreninde eksiksiz İzmirlilere ekranları başında izleyen tam milletimize gösterdik. Benzeri husus Malatya’dahi, Elazığ’üstelik ve Erzincan’da tamam buralarda da gösterdik. Yangınlar oldu, Antalya-Muğla bilcümle buralarda alelacele inşaatların yapımını gerçekleştirdiğimiz kadar gelip, ‘Başkanım hepsi bol adamakıllı de benim traktörüm gitti benim halim hangi olacak, benim savuşturmak teknem oydu’ diyen maraba kardeşime dedim kim ‘Bir hafta süresince traktörün sana gelecek.’ Biz bir haftayı bulmadan traktörünü o fellah kardeşimin namına ve onun gibi çevredeki hep çiftçilere traktörlerini ulaştırdık.”

“Yurtlarımız elan dolmuş değil”

Projenin hep, 500 bin göz, 250 bin bölük amaçlı yer ve 50 bin hisse senedi yeri bittiğinde, 3 milyon 750 bin kişiyi henüz tehlikesiz dirim alanlarına kavuşturmuş olacaklarını nâkil Erdoğan, “Cumhuriyet Altını tarihinin sunu nazik sosyal ev hamlesinin sevincini milletimizle yaşarken, ülkenin temas kazancına, gelişigüzel sevincine, herhangi bir güzelliğine itiraz edenler üstelik unutmayın, onlar yersiz durmuyor. Herhangi Bir projemiz üzere, 500 bin toplumsal konutun da yapılamayacağını söylemelerini ben kale de almıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Laf değil, aksiyon ürettiklerini, hareket yapmaya bitmeme edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizi asıl şaşırtan, tehalüf cenahının, gençlerimizin ocak sahibi olmalarına alın çıkmasıdır. Hiçbir konuda gençlerimize güvenmeyenler, bu hususta da tıpkı yaklaşımı göstermektedir. Ülen mugayeret, biz göreve geldiğimizde sizin gençlerimize verdiğiniz burs neydi ya 45 liracıktı. Demincek burslar 650’ye, 850’ye artık ve minimum ücrete imdi kimlerin, lisansüstü terbiye talim görenlerin. Tığ hakeza yaklaşıyoruz gençlerimize ve biz gençlerimizi hamdolsun sokaklarda bırakmadık. Şu dakika itibarıyla 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız henüz dolmuş değil, yurtlarımızı dolduracak başvurma elan yok ama biz buna rağmen eskimemiş ilavelerle 1 milyonun üzerine inşallah yurtlarımızı çıkaracağız. Biz gençlerimize bilcümle güvendik, bilcümle inandık, bilcümle destek verdik. Hane projemizde üstelik onlara olan güvenimizi ve desteğimizi kendilerine yüzde 20’lik ayrımsız kontenjan ayırarak gösterdik. Bir Zamanlar nasıl beniz binlerce gencimizin TOKİ projeleri ile sülale sahibi olmalarını sağlamışsak zaman da aynısını yapacağız.”

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye’ye kazandırdıkları temas eser kabil içtimai hane projesinin de millete olan vefa borcunu ödemenin vasıtası adına akseptans ettiklerini belirterek, “Özellikle alelhusus TEKNOFEST gençliğini bizim değme yönüyle desteklememiz gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, toplumsal basamak projesinin ayrı bir özelliğine dikkati çekerek “Çeyizciler için iyi olsun. Zira rastgele göz 250 farklı çeyiz noktasında benzeri hareketlenme meydana getiriyor. Dolayısıyla ekonomiye de ayrı ayrımsız hareketlenme demektir bu. İnşallah attığımız bu adımla, bu projemizin ülkemiz için bakir bire bir tırmanışa, yıpranmamış bire bir dirilişe miftah olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

-Notlar

Programda, Cumhuriyet tarihin yer iri sosyal bölük hamlesinin lansman filmi izlendi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Kaplıca, Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Alım, Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Mehabet Adan, AK Parti TBMM Kol Başkanı İsmet Yılmaz ile Iri Ilişki Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.

(Bitti)

Share: