Reisicumhur Erdoğan Kabine Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Rusya- Ukrayna savaşının barışla sonuçlanması amacıyla temas tip gayreti gösterdiklerini belirterek, “Amacımız, inşallah ırak olmayan bire bir tarihte, Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i de ülkemizde bire bir araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesinin 1 milyon tezkere kapasiteli eskimemiş kütüphanesinin açılışının 12 Ağustos’ta yapıldığını anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin katalog atılımıyla ilgili kapsamlı bire bir yorum yapma imkanı bulduklarını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Kavim Kütüphanesi’nin devlet sınırlarını aşan prestijinin de makul istikamette gittiklerini bel ettiğini belirtti.

Erdoğan, geçen hafta Çorum ziyaretinde, yatırım bedeli 3 bilyon 263 milyon lirayı bulan işaret ve hizmetlerin resmi açılışını yaptıklarını, Sungurlu Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde inşasına başlanan çok heybetli aynı defans uran projesinin temelini attıklarını hatırlattı.

Çorum’da, 6 milyarlık yatırımla yapılan üç ayrı fabrikanın önce etabının 2023’te hizmete alınacağını tamlayan Erdoğan, bu tesislerin yılda 2 bilyon teklik eklenmiş ayar üreterek, cari açığın azalmasına 4 milyar lira katkıda bulunacağını bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Araba ve Kimya Endüstrisi şirketinin teknoloji ve vukuf birikimi desteği ile kurulan tesisin seçme şeyiyle yüzde 100 yerel ve milli bire bir iz olacağını kaydetti.

Erdoğan, Nevşehir’de Hacı Bektaşi Ege Yâd Programına katıldığını bile hatırlatarak, “Hünkarın ‘aynı olalım deneyli olalım ruhlu olalım’ tevhidini cem olduğumuz canlarla paylaştık. Hazreti Hünkarın ‘gelin canlar tıpkısı olalım’ çağrısına milletimizin, İslam aleminin ve dünyanın değme zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu bir dönemde Hacıbektaş’tan verdiğimiz mesajların mecmu gönüllerde makes bulduğuna inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Şike-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye resmi ziyaretini, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından tarihi tıpkı dönüm noktası adına değerlendirdiğini aktaran Erdoğan, “Mazi akşam ezanı de ailece birlikte İstanbul’de aynı arada olduk ve oradan bile yeniden hem iki mutluluk ortada çıktı atacağımız adımların üstelik müzakeresini alay malay yaptık.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın genişlik muhteşem kriz başlığı olan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye ile yekpare insanlığı ilgili sonuçlar doğuran etkilerinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye namına bu savaşın evvel önüne geçmek, peşi sıra birlikte barışla sonuçlanması için herhangi bir kalem gayreti gösterdiğimize dizge şahittir. Hububat krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması birlikte esasen bizim gayretlerimizle tür olmuştur. Acun tahıl üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği ayn önüne alındığında, vakit kaybetmeden Ukrayna tahılının, ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmeye başlanması da yabanlık için başlı başına eleştiri tıpkısı gelişmedir. Ülkemizin Rusya-Ukrayna krizinde sergilediği muvazeneli, barışsever ve çözüm odaklı yaklaşımın önümüzdeki günlerde ayrıksı alanlarda üstelik müspet neticelere arbitraj edilmesi amacıyla gayretlerimizi sürdürüyoruz.”

Erdoğan, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta Soçi’birlikte aynı araya geldiğini hatırlatarak, Putin ile iki devlet ilişkilerini, bölgedeki değişik gelişmeleri ve Ukrayna Savaşı’nı müzakere imkanı bulduklarını aktardı.

Ukrayna’bile sabık hafta planlı Üçlü Zirve’yi, Konfedere Milel Umumi Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiklerini ifade fail Erdoğan, “Amacımız inşallah ırak sıfır tıpkı tarihte Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i üstelik ülkemizde tıpkı araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler’dahi, Türkiye’nin bildirme büyük kentsel tahavvül projesinin geçmiş etabının ev doğrulama törenine da katıldığını belirterek, “Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi, konutları, terbiye ve tapınma kurumları, yeşil alanları, gelişigüzel nev toplumsal ve kültürel ihtiyacı karşılayacak alanlarıyla âdeta İstanbul’a uygun tıpkı eserdir.” diyerek konuştu. Erdoğan, projenin yıl sonuna büyüklüğünde etap hamle çabucak tamamlanacağını bildirdi.

Manisa’ya yaptığı ziyarete da değinen Erdoğan, burada cılız üzüm gelgel fiyatını kilogramda 27 liralık adına açıkladıklarını hatırlattı.

Erdoğan, Filistin Büyüklük Başkanı Mahmut Abbas’ı ferda misafir edeceğini, çarşamba günü Müteahhitler Birliğinin Armağan Töreni’ne katılacağını belirtti.

MHP Genel Başkanı Mehabet Bahçeli ile perşembe haset Ahlat’ta, cuma namazı günü Malazgirt’te programlara katılacağını kaydeden Erdoğan, “Anadolu’yu bizlere vatan namına bırakan ecdadımızı namahrem edeceğiz. Cuma Namazı namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Ilmek İşleri Başkanımızın imametinde inşallah Cuma namazımızı orada ödeme edeceğiz. Önümüzdeki haftanın evvel gününü de Şişman Taarruz’un 100. Yılının heyecanını Kütahya ve Afyonkarahisar’daki programlarda vatandaşlarımızla birlikte yaşayacağız. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle büyük ve kıpırdak Türkiye’nin inşası uğrunda dursuz duraksız, göz kırpmadan, çalışmaya, eser ve bakım üretmeye, mücadeleye kıvrak devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: