Rusya ile Ukrayna’nın köle takası dün tün Türkiye’de gerçekleşti! Zelenski, Cumhur Reisi Erdoğan’a teşekkür etti

Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk geçkin Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesiyle alay malay farklı tıpkısı uzanım kazanırken evvel tün özen çalımlı tıpkı gelişme yaşandı.

300 ESİRİN TAKASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rusya ile Ukrayna tek umulmayan benzeri şekilde 10’u ecnebi 300 cidal esirinin takasını gerçekleştirdi. Hakkında ölüm cezası kararı sâdır İki İngiliz ve ayrımsız Faslının birlikte olduğu köle takasında 3 İngiliz daha, iki ABD’li aynı Hırvat ve bire bir İsveçli üstelik serbest bırakıldı.

TÜRKİYE’NİN ÇABALARI NETİCE VERDİ

Putin’in güzeşte sabahleyin saatlerinde kısmi seferberlik ilan etmesinden saatler sonra mevrut hava takasının zamanlaması ve boyutu uluslararası kamuoyunda nazik sersemlik yaratırken, Türkiye’nin arabuluculuk çabaları sonucunda bu neticeye erişildiği bile kaydedildi.

ESİR DÜŞEN 215 UKRAYNALI BAŞIBOŞ KALACAK

Ukrayna Fehamet Başkanı Zelenski, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla tutsak takasının gerçekleştiğini açıklarken bire bir süredir bu konunun gündemde olduğunu ve gergingörüşmelerin yaşandığını söyledi. Geçim kapsamında çoğu Mariupol’ün düşmesiyle hava düşen 215 Ukraynalının başıboş kalacağı üstelik açıklandı.

“BU ÜLKEMİZ İÇİN BİR GALIBIYET”

Bunun karşılığında ise Ukrayna, 55 Moskof vatandaşını ve Moskova yanlısı Ukraynalılarla birlikte Viktor Medvedçuk’u iade ika kararı aldı. Sözcü’nün haberine bakarak Putin’in müttefiki Dirim İçin Tehalüf Partisi’nin Başkanı olan ve vatana ihanetle suçlanan Medvedçuk’un takası arsıulusal kamuoyunda ilgi çekti. Zelenski aynı meşveret yaparak, “Bu yıldızlı ülkemiz ve bilcümle sosyete amacıyla bir galebe. Mefret olan 215 ailenin sevdiklerini güvende ve evde görebilecek olması” dedi.

5 KIDEMLİ UKRAYNALI KUMANDAN TÜRKİYE’DE KALACAK

Zelenski ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Zelenski, Azov taburundan 5 kıdemli Ukraynalı kumandanın cidal bitene kadar Türkiye’dahi kalacağını bile dile getirdi. Zelenski, “Bu beş kişiyi serbest artırmak için tafsilatlı ve ağırlık bir mücadele verdik” dedi. Bu kişilerin Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky olduğu öğrenildi.Share: