Rusya: Ukrayna ile müzakerelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük tıpkısı tumturak oynadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki türlü konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖVGÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenskiy ortada İstanbul’da bire bir ziyaret yapılmasına yönelik teklifini değerlendiren Peskov, “Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, Zalim ile Ukraynalı heyetler arasındaki müzakerat amacıyla haddinden fazla gani koşulların düzenlenmesinde oldukça iri tıpkı şan oynadığını biliyoruz. Reisicumhur Erdoğan bir sulh sürecinin başlatılması için üstelik çaba harcama ediyor.” diyerek konuştu.

“ANCAK UKRAYNA HEYETİ RADARDAN KAYBOLDU”

Peskov, Türkiye’nin böyle tıpkısı sürecin başlatılması için politik kaime dahi gösterdiğini vurgulayarak “Fakat Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda gelişigüzel enformasyon süreci yürütülmüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya ortada artması muhtemel ulusal dünyalık birimleriyle ticarete bile değinen Peskov, bu adımın dolar dahil rastgele apayrı ayrımsız şeye uymazlık çevirmek üzere yapılmadığını söyledi.

“DOLAR BASAN MUTLULUK BU MAL BİRİMİNE OLAN GÜVENİ SARSTI”

Peskov, doların emin aynı çekince mülk birimi olmadığını belirterek “Bu bulut daha çok çok sayıda büyüklük marifetiyle paylaşılıyor. Hangi eyvah ki doları basan büyüklük, bu dünyalık birimine olan güveni sarstı.” dedi.

TİCARETTE MILLÎ MÜLK BİRİMLERİ ARTACAK: AYNI ÖZDEK TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZDE ÜSTELIK OLUYOR

Çok sayıda ülkenin ticarette doların payını düşürmek ve millî para birimlerinin payını tasarruf etmek istediğini anlatan Peskov, “Bir şey Türkiye ile ilişkilerimizde bile oluyor. Gaz tedarikimizin benzeri kısmının ruble ile ödenmesi amacıyla İstanbul’da heybetli aynı anlaşmaya vardık. Ulusal mülk birimlerinin payının artmaya devam edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: