Rusya’nın halk oylaması ile ilhak ettiği Herson’da arama baştan Ukrayna’ya geçti

Ukrayna- Rusya Savaşı devam ederken Putin’in işgal ettiği Herson, Donetsk, Luhasnk ve Zaporijya’da halk oylaması kararları mücadeleyi yeni aynı safhaya taşımıştı. Bu kararın arkası sıra Putin, bu toprakları gayrikanuni yerine ülkesine kattı. Ukrayna ordusu ise cephede bu durumu değiştirmeye çalışıyor.

UKRAYNA HERSON’DA İLERLİYOR

Ukrayna ordusu son iki gündür Herson’da dokunaklı seyir kaydetti. Ukrayna, Davydiv Brid, Starosillya, Novopetrivka, Dudçani yerleşme birimlerinin kontrolünün baştan aldıklarını açıkladı. Ukrayna’nın, önümüzdeki günlerde güney cephesinde ilerleyişini sürdürmesi bekleniyor. Rusya ise Ukrayna ordusunun ilerleyişi karşısında bire bir dayanım gösteremiyor.

YEREL HALK MUTLU

Ukrayna ordusu, tekrardan kazandığı yerlerde yerli halk marifetiyle sevinçle karşılanıyor. Askerler, Ukrayna bayrakları ve çiçekler ile halk aracılığıyla karşılanıyor. Yerli ahali askerlere birlik selinde bulunuyor.

PUTİN İLHAKI RESMİLEŞTİRDİ

Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin, 30 Eylül’de Kremlin’de yaptığı konuşmada, Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk’ın ilhakını resmen açıklamış ve bu bölgelerin Rusya Federasyonu’nun eskimemiş bölgesi olduğunu dünyaya duyurmasının peşi sıra, Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya ilişik dört bölgenin resmen ilhakını içeren kararı zaman imzaladı.

Share: