Rusya’nın

Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar aylardır sürerken, Moskof reis Putin zaman ülkede kısmi askeri seferberlik zar edildiğini duyurdu.

Putin, “Mağrip ülkemizi bulunmayan etmeye çalışıyor, bizim hedefimiz Donbas’ın özgürleştirilmesi. Gün Batısı bize cebin çekirdeksel şantaj yapıyor. Batı’ya söylüyorum, cevap verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil” dedi. Rus reis Ukrayna’nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin istiklal kararlarını desteklediklerini söyledi. Putin, toplam 300 bin sakınma askerin çağrılacağını aktardı.

“PUTİN’İN AMACI SUÇU ÜZERİNDEN ALAŞAĞI ETMEK”

Seferberlik kararının arkası sıra tepkiler birlikte gelmeye başladı. Ukrayna Komutan Yardımcısı Podolyak, “Bu karar savaşın planlandığı üzere gitmediğini gösteriyor. Putin’in amacı savaşın suçunu üzerinden atmak ve çığlık giden ekonomiyi Batıya angaje etmek” dedi.

İNGİLTERE: CİDDİYE ALINMASI GEREKİR

İngiltere’bile Dışişleri Bakanlığı Ofisi’nden Gillian Keegan Sky News’e yaptığı açıklamada Rusya’nın ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Keegan, “Açıkça bu ciddiye almamız müstelzim benzeri uzanım. Putin’in seferberlik ilanı kırıcı bire bir tırmanış” dedi.

ALMANYA: YARA VE YANLIŞ BİR GELİŞME

Almanya Tutum Bakanı ise bölümsel seferberlik kararını incitici ve kusurlu olarak tanımladı. Almanya Ekonomi ve İklimi Himaye Bakanı Robert Habeck “Rusya’nın bölümsel askeri seferberlik kararı falsolu ve zehir benzeri gelişme. Tıpkısı sonraki adımda neler yapacağımız konusunda hükümet enformasyon halinde” dedi.Share: