‘Sadece sürdürmek istiyorum’ demişti! Asya’yı evine girip öldüren eski sevgilisi: Telefonuna bakmak istedim, kabul etmedi

Bursa’nın Kestel ilçesinde meydana gelen olayda Oktay Hürmet, Asya Bulak Üzümcü’nün şikayetiyle için tenkil kararı olmasına rağmen, Üzümcü’nün evine gitti, kapıyı çilingire açtırıp hatır girdi. Burada çıkan ağız dalaşı, kavgaya dönüştü. İddiaya göre Saygı, Üzümcü’yü defaatle bıçakladı, namına tutmak isteyen annesi İfakat Evci’yi de vücudunun 5 yerinden yaraladı. Anneyle kızı kanlar içre kalırken, Saygı otomobile binip kaçtı.

Komşuların ihbarıyla adrese polis güçleri ve afiyet ekipleri sevk edildi. Yapılan kontrolde, Asya Pınar Üzümcü’nün hayatını kaybettiği belirlendi. İfakat Evci ise ağır yaralı yerine Erdemli İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırıldı. Ölmeden geçmiş bozuk sevgilisinden gördüğü ivinti dolayısıyla sosyal iletişim araçları hesabından ‘Sadece daim olmak istiyorum’ paylaşımı fail Asya, tevellüt günü olan 11 Mart’ta toprağa verildi.

SAKARYA’DA KAÇARKEN YAKALANDI

Olayla ilgili anket başlatan İl Itimat Müdürlüğü Güvenlik Bölüm Müdürlüğü ekipleri, şüphelinin Sakarya’ya gittiğini tayin etti. Yolda tılsım düzlük Pamukova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kaymakamlık girişinde otomobiliyle kaza yapan Oktay Saygı ile yanındaki Alican Vergül’ü yakaladı. Kazada yaralanan Saygı ve Vergül, hastanede tedavilerinin peşi sıra gözaltına alındı. Bursa’de adliyeye çıkartılan şüpheliler tutuklandı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, sanıklar Oktay Hürmet ile Alican Vergül için, ‘tasarlayarak eş öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20’şer yıl, ‘nitelikli yağma’ suçundan 15’er sene ve ‘konut dokunulmazlığını bozmaktan’ ise 5’er yıl cezaevi cezası istemiyle sorun açıldı. İddianamede Üzümcü’nün, tehdit ve zedelenmek iddialarıyla, bire bir müddet önce, Oktay Saygı’ten şikayetçi olduğu ve sanık karşı 1 ay süreli tedarik kararı verildiğinin belirleme edildiği dahi belirtildi.

“ASYA İLE OTOBÜSTE TANIŞTIK”

Sanıkların yargılanmasına Bursa 6’ncı Kısık Ukubet Mahkemesi’nde başlandı. Bursa Eş Platformu üyelerinin birlikte izlediği duruşmaya anne İfakat Evci üstelik katıldı. Mahkemede ifade veren mevkuf sanıklardan Oktay Hürmet, taşıtçı kendisine çalıştığı şehirlerarası otobüse sâri namına binen Asya Kaynak ile tanışıp canan olduklarını söyledi. Asya ile evlenmeyi düşündüğünü tamlayan Oktay Hürmet, cinayeti hasetlik zımnında işlediğini belirtip, ” Kayseri’de yaşıyordum. Otobüs şoförü olduğum amacıyla Bursa’ya gelip kendisiyle görüşüyordum. Kestel’den ev tuttum. Evlerine gidip geliyordum. Antrparantez, eşyalarımı onlar yıkıyor ve ütülüyorlardı. Arada Bir aramızda tartışmalar oluyordu. Esasen kendisiyle tatlıya bağlıyorduk. Bire Bir bölüm kemirmek sırasında telefonuna düşünce geldi. Benzemek istedim. Telefonu zorla aldım. Bana, ‘sen karışamazsın’ dedi. 4 sene maddesel ve manevi destekte bulunduğum birisinin bana hakeza yapması, psikolojimi bozdu, bu davranışı zoruma gitti. Henüz evvel de kendisinden şüpheleniyordum” dedi.

“HANGI YAPTIĞIMI HATIRLAMIYORUM”

Görüngü günü arkadaşı Alican Vergül ile eşyalarını ahzetmek ve Asya ile konuşmak üzere eve gittiğini belirten Saygı, “Arkadaşım Alican ile gelişigüzel Kestel’e gittik. Arabada bir süre oturduk. Alican’a ‘Kötü şeyler olur’ dedim. O da ‘Bu işe halledelim’ dedi. Anahtarcı gelip kapıyı açtı. Amacım Asya ile konuşmaktı. Namına, sebep böyle olduğumuzu soracaktım. Evde kimse yoktu. Bir müddet sonradan bap açıldı. Asya odasına girdiğinde beni görünce şok oldu. ‘Seninle konuşmaya geldim’ dedim. ‘Git buradan’ dedi. Benim gönderdiğim paraları sevgilisini kastederek, onunla yediğini söyledi. Hangi yaptığımı hatırlamıyorum. Evde değerli aramadım. İşim gereği seçkin zaman bıçak taşırım. Annesini ego yaralamadım. Alican annesini bıçakladı. Çok üzgünüm ve pişmanım” dedi.

“AYAKLARINA KAPANDIM”

Suçlamaları kabul etmeyen Alican Vergül ise Asya’nın ailesine başsağlığı dileyerek başladığı ifadesinde, olay gününü şöyle anlattı: “Oktay, polisle konuştuğunu, eve girip eşyalarını alacağını söyledi. Çilingir çağırdı, içeriye girdik. Kendisinin elinde bıçak vardı. Ben kapıdan çıkmak istediğimde kolumdan tutup içeriye çekerek, boğazıma bıçak dayadı. Çokça korktum. ‘Asya ile konuşacağım sadece’ dedi. Ayaklarına kapandım, ‘Ego gideceğim’ dedim. Asya’nın geleceği saati biliyordu. ‘Kimseye engel vermeyeceğiz’ diye Asya’nın odasına girdi. Bana tava ve torba verdi. ‘Annesi yanına gelirse kafasına tavayla vurup, poşeti geçirirsin’ dedi. Asya ile annesi geldi. Annesi mutfağa, Asya üstelik odasına gitti. Asya’nın odasından bağrışma sesleri geldi. Kapıdan baktığımda İfakat Hanım’ı yerde gördüm. Kapıdan çıkıp merdivenlerden inerken Oktay arkamdan gelip sırtıma vurdu. Arabanın yanına geldim. Elinde bıçak vardı. ‘Sen ne yaptın’ diyerek bağırdım. Beni zılgıt etti. Arabayla yolda giderken elinden kurtulmak amacıyla ‘İmdat’ diye niteleyerek bağırdım, kimse duymadı. Bıçağı uçurumdan adi attı. Eve girerken Oktay ayağına galoş giydi. Bana bile cebren giydirdi.

“‘KISKANÇLIK YÜZÜNDEN KIZIMI ÖLDÜRDÜ’

Olayın etkisinden kurtulamadığını belirten İfakat Evci, “Maznun, kıskançlıkları yüzünden, kızımla aralarında ülkü çıkıyordu. Her defasında ‘Siz haddinden fazla mebzul tıpkı ailesiniz, benim hakeza benzeri ailem olmadı’ diye niteleyerek bozukluk diliyordu. Beş Altı nöbet karakolluk ve adliyelik olduk. Kendisi için tenkil kararı vardı. Görüngü günü kızım dershanede kapının orada Alican’ı gördüğünü ayaklarının titrediğini belirtti. Akşam saat 19.05 sıralarında eve geldik. Kapıda hiçbir molekül yoktu. İçeriye girdik. Ben mutfağa geçerken kızım üstelik odasına girdi. Kızımın odasından ‘Ah’ diye tıpkısı ses duydum. Örümce veya böcekten korktu, sırça celi kaldı diyerek geldi herhalde diye düşündüm. Odasına gittiğimde kızımın bıçaklandığını gördüm. Ego dahi temel kendisine kızımı yönetmek üzere üzerine atıldım. Beni dahi bıçakladı. Bu tam arkamdan biri omuzlarımdan tutup, kızımın yatağının konusunda oturttu. Günücülük yüzünden kızımı öldürdü. 6 aydır bibi sanığın bakışını unutamıyorum. Sunu ağır cezayı verin” diye konuştu. İfadelerin ardından maznun avukatları boşaltma talebinde bulunurken, 2 sanığın alıkonulma halinin devamına değişmeyen veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Share: