Sakarya Diplomatlık Akademisi’nde Ukrayna-Rusya savaşı ve Türkiye’nin barıştaki rolü konuşulacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Orta Doğu Enstitüsü (ORMER) eliyle 26-30 Eylül’de akademisyen ve diplomatların katılımıyla “Teoride ve Pratikte Arbede Çözümü: Rusya- Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Barışı Sağlamadaki Rolü” programı düzenlenecek.

ORMER’in, Sakarya Diplomasi Akademisi (SAD) kapsamında düzenleyeceği etkinliğe, alanında ehlivukuf akademisyenlerin yanı sıra Ukrayna ve Rusya’nın Türkiye Cumhuriyeti büyükelçileri ve Türk Dışişleri Bakanlığından temsilciler katılacak.

Programda çatışma-çözümü teorisi, uluslararası tümce, arsıulusal organizasyonlar, savaşın siyasi-ekonomisi ve jeopolitiği, Türkiye’nin savaştaki pozisyonu ve barışın inşasındaki rolü kabilinden konular masaya yatırılacak.

İhtilafın çözümüne yönelik beklenen yollar ve toptan çabalarla ilişkin istimara ve analizler sunacak uzmanlar, 5 gün süresince muhtelif oturumlarda Ukrayna’da devam eden savaşın toptan ve bölgesel nazik dönemeçleri ile dünyanın takdirini kazanan Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetleri hakkında görüşlerini paylaşacak.

Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Eksiksizlik İnat’ın yöneteceği oturumlarda, SAÜ öğretim üyeleri Prof. Dr. Tuncay Kardaş, Prof. Dr. Yüce Balcı ve Dr. Öğretim Üyesi Aytaç Kadıoğlu, Marmara Üniversitesinden Emel Parlar Dal, Bilkent Üniversitesinden Doç. Dr. Gelişigüzel Köstem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Ramazan Erdağ sokum yapacak.

Akademisyenlerin beraberinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, ülkelerinin savaşa bakışı, tutumu ve diplomatik çabasına dayalı görüşlerini aktaracak.

Ayrıca bozuk Türkiye Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Türk diplomasisine dayalı yüce tecrübelerini ve Rusya’nın Ukrayna ve belde ülkelere müteveccih aut politikasına dair izlenimlerini paylaşacak.

Share: