Sakırga popülasyonunu azaltmak için 1000 adet sülün doğaya salındı

Kene popülasyonunu budamak üzere 1000 skor sülün doğaya salındı

ZONGULDAK Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sakırga popülasyonunu tenkis etmek için kestirmece 1000 adet sülün saf hayat salındı.

Zonguldak Milli Parklar İl Ofis Müdürlüğü yoluyla bölgede sakırga sayısının azaltılması amacıyla yer genelinde yaklaşık 1000 sayı Sülün kuşu doğaya salındı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Milli Parklar İl Şube Müdürü İdris Şık ve toprak protokolü Kdz. Ereğli ilçesine kapalı Ortaköy Köyü’ne gelerek benzeri cirim sülünü ormanlık alana saldı. Kafeslerinden çıkarılan sülünler saf dirim alanlarına bırakıldı.

Zonguldak Milli Parklar İl Idarehane Müdürü İdris Süslü, Ortaköy Köyü’ne salınan Sülün kuşlarının bölgede Hasbeyler, Düzpelit, Sütlüce ve Kayalıdere Köyü kabilinden kestirmece 6 köye seslenme edeceğini söyledi. Doğaya salınan Sülün kuşlarının izleneceğini ve hayata tutunmaları halinde sayılarının artırılabileceğini tamlayan Apiko “Zaman Huy Koruma Milli Parklar Umumi Müdürlüğümüzün dirim bilimsel çeşitliliği koruma ve devam ettirme adı altında Zonguldak’ta Sülün salımı yaptık. Toplamda 1000 nüsha Sülün saldık. Bu Itidalli Köyde, 6 köye seslenme eden bu noktada 200 sayı sülün salmış olduk. Bilindiği kabil Sülünler katıksız dengede yeryüzü haddinden fazla sakırga yediği amacıyla müfit. Günde tahminî 500 ile 1000 arası sakırga yiyebiliyor” dedi. Bölgede Sülünlerin yaşamlarının takibi ve çaktırmadan avcılığı göğüslemek üzere değişik noktalara çok sayıda fotoğraf akort yerleştirildiği belirtildi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve beraberindeki gök bilimi vatandaşlarla dostane ederek sorunlarını ve taleplerini dinledi.Share: